ROK SZKOLNY 2022/2023

 POWSTANIE STYCZNIOWE

„Naród który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości”

    Z Okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną przypominając o tak ważnym wydarzeniu dla naszego narodu. Zamieszczono w niej informacje na temat genezy powstania, władz powstańczych, walk które się odbyły, prasy powstańczej czy samego przebiegu powstania.

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

 Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1-6 do wzięcia udziału w przedświątecznym konkursie adwentowym pt. „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z tradycjami bożonarodzeniowymi, wykonanie rożnego rodzaju dekoracji, ozdób świątecznych, praca za słownikami, encyklopediami multimedialnymi, rozmowy z bliskimi czy przedświąteczna wzajemna pomoc.  Uczniowie mieli wybrać 5 spośród 24 zadań, udokumentować je i dostarczyć w wyznaczonym terminie do biblioteki szkolnej. Nauczyciele – bibliotekarze wybrali 4 najlepsze prace, które zostały wyróżnione i nagrodzone. Z rąk Pani Wicedyrektor Eweliny Kowalskiej uczennice: Oliwia Durma, Olga Romańska z klasy 3B oraz Aleksandra Koruba i Anna Kubik z klasy 4B odebrały nagrody.

SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów w szkolnych konkursach!!!

                                    

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

 Z Okazji Świąt Bożego Narodzenia nauczyciele – bibliotekarze przygotowali wystawę świąteczną, aby wprowadzić uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły w ten niesamowity, magiczny czas. Święta to czas pełny magii, rodzinnego ciepła, dobroci i wzajemnej życzliwości, która udziela się wszystkim.

W TAJEMNICZYM OGRODZIE – WIERSZE DOROTY GELLNER

 18.11.2022r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3 pt. ” Wiersze Doroty Gellner”, którego organizatorami były: p. Małgorzata Banaczkowska, p. Monika Kaczmarek, p. Teresa Mider oraz p. Paulina Bednarska. Celem tego konkursu było m.in. wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci, przygotowanie dzieci do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań i uczenie dzieci rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali dekorację oraz gazetkę ścienną z tej okazji. Ze względu na świetne przygotowanie wszystkich uczestników jury miało naprawdę bardzo trudne zadanie. Ostatecznie wyłoniono 3 osoby , które reprezentowały naszą szkołę na konkursie międzyszkolnym w SP 12 w Kielcach. Są to : Roman Tkachuk z kl.1c, Basia Bracik z 2c i Nikodem Cybulski z kl. 3a. Natomiast Basia oraz Nikodem zakwalifikowali się do finału konkursu, który odbył się na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Oboje zajęli III miejsce w swojej kategorii. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

CZYTANIE DLA POKOJU – PODSUMOWANIE AKCJI 📚📚📚

Uczniowie naszej szkoły w październiku i listopadzie brali udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Włączyli się do akcji czytelniczej pt. „Reading for Global Peace and Harmony” „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”. Inicjatywa ta odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych oraz sytuacji polityczno-gospodarczej, która wywołuje grozę, poczucie niepewności i chaosu. Celem akcji było wspólne, głośne czytanie na rzecz pokoju na świecie. Z tej okazji uczniowie oddziału 0 oraz klasy: 1c, 3a, 3b, 5c, 6a, 6b, 7a czytali fragmenty różnych książek zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim poruszając treści dotyczące wolności, demokracji, patriotyzmu, uchodźctwa czy rozwiązywania konfliktów drogą dialogu. Podczas lekcji religii, gdzie omawiane było Przykazania Miłości dzieci czytały: Fragment Ewangelii wg Św. Marka z dwóch różnych wydawnictw Pisma Świętego oraz bajkę w języku ukraińskim jako wyraz dobroci i miłości Boga wobec dzieci, który dba o każdego człowieka i chce, żebyśmy poznawali świat oraz uczyli się właściwych wzajemnych postaw. Tym razem wyszliśmy również ze szkolnych ławek i czytaliśmy w różnych, ciekawych miejscach 😊

Galeria zdjęć

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – KONKURS 🎄📚🎄📚

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 1-6 do wzięcia udziału w przedświątecznym konkursie „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”. Spośród 24 zadań z kalendarza należy wybrać 5, które można udokumentować. 🎄📚🎄📚 ❄️

1. Wypożycz książkę z biblioteki. Może coś związanego ze Świętami?

2. Przeczytaj wypożyczoną książkę lub jej część. 3. Zrób do książki ilustrację lub świąteczną zakładkę.

4. Sprawdź w słownikach lub Internecie jak powiedzieć „wesołych świąt!” w czterech wybranych językach obcych.

5. Napisz list do Świętego Mikołaja.

6. Opisz lub narysuj ulubione wspomnienie związane ze Świętym Mikołajem.

7. Porozmawiaj ze starszą osobą o tym, jak obchodziła Boże Narodzenie będąc dzieckiem.

8. Zaprojektuj kartkę świąteczną z życzeniami.

9. Zrób ozdobę choinkową.

10. Sprawdź i napisz lub narysuj, co to jest „podłaźniczka”.

11. Jaka jest twoja ulubiona kolęda? Znajdź jej tekst i sprawdź czy znasz cały tekst.

12. Sprawdź i opisz prognozę pogody na Wigilię. Czy będzie śnieg? Czy zobaczymy pierwszą gwiazdkę?

13. Wymyśl wierszyk związany z Bożym Narodzeniem lub przeczytaj wiersz napisany przez kogoś innego.

14. Opisz lub narysuj ulubione tradycje związane z Bożym Narodzeniem.

15. Wymyśl najlepsze na świecie ozdoby choinkowe wokół swojego domu lub bloku i narysuj je. Nie muszą być prawdziwe, ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

16. Sprawdź jak spędza się święta w innych krajach. Możesz spytać o to rodziców, poszukać w książkach lub Internecie.

17. Pomóż dorosłym w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Napisz lub narysuj na czym polegała pomoc.

18. Zrób ozdobę na swoją choinkę.

19. Wypożycz z biblioteki książkę do czytania w trakcie przerwy świątecznej.

20. Opisz lub narysuj ulubiony świąteczny film lub bajkę. Co obejrzysz w tym roku?

21. W ramach porządków poukładaj swoje książki według alfabetu, rodzajów lub kolorów.

22. Zrób coś dobrego. Możesz komuś pomóc albo zadzwonić z życzeniami do bliskiej osoby, której nie zobaczysz w trakcie świąt.

23. Pomóż rodzicom w gotowaniu. Narysuj ulubioną świąteczną potrawę lub napisz jak się ją przyrządza.

24. Powiedz komuś bliskiemu coś miłego i ciesz się świętami 🙂

Zadania należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 16.12.2022. Prosimy, aby prace były podpisane (najlepiej w teczce lub koszulce) z imieniem ucznia, nazwiskiem i klasą. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 19. 12. 2022 r. 🎄📚❄️

Serdecznie ZAPRASZAMY do udziału !!!

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻKI

Wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły serdecznie ZAPRASZAMY na świąteczny kiermasz książki, który odbędzie się 1 grudnia w godzinach od 9:00-13:00 na parterze.

„Podaruj bliskim książkę na Święta”.

🇵🇱Jak co roku nauczyciele-bibliotekarze przygotowali wystawę upamietniającą Święto Niepodległości obchodzone 11 Listopada. Uczniowie mogli przeczytać między innymi: co świętujemy w tym ważnym dniu – czyli o co chodzi z tą niepodległością?, czyja to zasługa, jak na temat niepodległości wypowiadali się znani pisarze i poeci. W tym roku zwrócono szczególną uwagę jak ważna dla każdego narodu jest wolność, niepodległość i tożsamość narodowa…🇵🇱🇺🇦

KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W NASZEJ BIBLIOTECE

Dzięki współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania, która prowadzi akcję „Książka Chroni” udało nam się pozyskać bezpłatnie publikacje w języku ukraińskim dla uczniów naszej szkoły. Książki przeznaczone są dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce i są one darmowe dzięki wsparciu ukraińskich wydawców oraz polskich drukarzy. Nasza biblioteka otrzymała 15 tytułów m.in. „Magiczne Drzewo” A. Maleszki, „Amelia i Kuba” R. Kosika, „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzia” A. Romaniuk, „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” A. Głowińskiej, „Mapirka i Czerwony Król – miasto krnąbrnego” M. Rybalko oraz „Mała czarownica Zuk ma wielkie serce” S. Bloch, N. Hubesch. Zapraszamy do biblioteki!

CZYTANIE DLA POKOJU

Jak co roku w październiku w wielu szkołach obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji biblioteki.

9-ka również włącza się w obchody MMBSZ. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi: Reading for Global Peace and Harmony, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii, i odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych oraz sytuacji polityczno-gospodarczej, która wywołuje grozę, poczucie niepewności i chaosu.

Z tej okazji chcielibyśmy zachęcić uczniów, rodziców oraz nauczycieli do przeznaczenia kilku chwil na wspólne CZYTANIE DLA POKOJU. Poświęćmy trochę czasu, aby podjąć tematy uniwersalnych wartości: (wolności, demokracji), uchodźctwa oraz empatii i rozwiązywania konfliktów drogą dialogów. Poniżej przedstawiamy przykłady literatury, które można wykorzystać podczas godzin wychowawczych, zastępstw, które znajdują się w bibliotece szkolnej.

1. Strzeboński G. „Co warto wiedzieć o krajach”

2. Strzeboński G. „Poznaję świat – wiersze o państwach”

3. Ciechanowski J. „Mam gen wolności”

4. Małkowski T. „Historia i społeczeństwo kl.4 – zanim powstała Polska”

5. Michalak M. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”

6. Sobczyk D, Wichrowska A. „Poznaj Unię Europejską”

7. Jarocka M. „Elementarz młodego Polaka”

8. Souczek D. „Moja mała ojczyzna świętokrzyskie”

9. Berowska M. „Polskie legendy i klechdy”

10. Zagnińska M. „Legendy polskie”

Zachęcamy również do odwiedzania biblioteki szkolnej oraz czytelni, gdzie w ciągu najbliższych dni będą odbywać się rożnego rodzaju akcje czytelnicze.

Serdecznie ZAPRASZAMY !!! 😊

Jak co roku nauczyciele-bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną na temat Patrona naszej szkoły – Adolfa Dygasińskiego. Jest to inicjatywa skierowana szczególnie dla klas pierwszych, aby mogli oni poznać sylwetkę tak ważnej osoby przed swoim ślubowaniem.

W pierwszym tygodniu września nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt.: ,,Tydzień dla chorób zakaźnych,,. Tematem przewodnim akcji jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i naszych najbliższych. Z tej okazji nauczyciele-bibliotekarze przygotowali wystawę na temat potrzeby dbania o zdrowie oraz kształtowania umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

W naszej szkole, jak zawsze pamiętamy o wybuchu II wojny światowej. W tym roku w celu upamiętnienia tych wydarzeń na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka na temat ,,Kielc podczas II wojny światowej,,

ROK SZKOLNY 2021/2022

SOBOTNIE ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

W minioną sobotę w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjne dla przyszłych uczniów oddziału 0 oraz klas pierwszych. Zajęcia prowadzone były przez przyszłych wychowawców oraz nauczycieli naszej szkoły, a także wolontariuszy z klasy 2a i 3c. Ponad dwugodzinny program zajęć proponował dzieciom oraz ich rodzicom m.in:

 • Spotkanie z Dyrektorem Szkoły
 • Zwiedzanie oddziału „0” oraz szkoły (świetlicy, stołówki, sal lekcyjnych, biblioteki itp.)
 • Zajęcia z pierwszej pomocy
 • Zajęcia językowe
 • Zajęcia szachowe
 • Zajęcia plastyczne
 • Zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej
 • Zajęcia sportowo-ruchowe
 • Prelekcję filmu promocyjnego na temat naszej szkoły
 • Spotkanie z nauczycielem języka angielskiego zaprzyjaźnionej szkoły „Funky English”
 • oraz słodki poczęstunek.

Prawie sześćdziesięciu uczestników zaszczyciło nas swoją obecnością i mamy nadzieję, że już niebawem staną się uczniami naszej zerówki /szkoły.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!! 🙂

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim wszystkie najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Nasi wspaniali uczniowie z klas: 2b, 4c, 5a, 5b, 5c i 7c pod opieką nauczycieli – bibliotekarzy przygotowali piękne prace, aby wyrazić wsparcie dla naszych sąsiadów. JESTEŚMY Z WAMI !!! oraz STOP WOJNIE !!! to jedne z haseł przewodnich znajdujące się w pracach uczniów.

WSPOMINAMY ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dlatego podczas nauki zdalnej uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w lekcjach online poprowadzonych przez edukatora – panią E. Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Przystanek Historia. Lekcje poświęcone były historii Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych.

Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

KONKURS RECYTATORSKI „MOJA RODZINA I JA”

Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę. Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim. 

10 marca punktualnie o godzinie 12:00 jedenastu zdolnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie recytatorskim pt. „MOJA RODZINA I JA”. Konkurs przeznaczony był dla klas 1-3 zorganizowany przez p. Małgorzatę Banaczkowską, Monikę Kaczmarek oraz Dorotę Szwajcer-Galerę. Uczniowie klas drugich oraz nauczyciele – bibliotekarze przygotowali piękną dekorację na temat rodziny i jej znaczenia w życiu człowieka. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, a swoim wystąpieniem wzruszyli jury.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Klasy I

Miejsce I: Marcin Górski kl. 1c

Miejsce IINadia Bakalarz kl. 1a

Klasy II

Miejsce INikodem Cybulski 2a

Miejsce IINatalia Kołodziej 2a

Klasy III

Miejsce ILarysa Wujek 3b

Miejsce IINatalia Kowalska 3b

Wyróżnienia otrzymali:

Ania Tympalska
Zosia Garus
Tomasz Tomaszewski
Natalia Arciszewska
Weronika Chajczyk

Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY!!! i zachęcamy do dalszego udziału w konkursach organizowanych przez SP 9.

JAK POLUBIĆ CZYTANIE Z KLASĄ 2B

Jak polubić czytanie? Pod takim hasłem odbyły się zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej w klasie 2B. Uczniowie wspólnie czytali fragmenty książki Toma Justyniarskiego pt. „Psie troski” oraz wykonali piękne ilustracje, z której nauczyciele – bibliotekarze stworzyli wystawę. Wybrani uczniowie odebrali z rąk Pani Wicedyrektor Eweliny Kowalskiej dyplom oraz otrzymali drobne upominki.

Prezentujemy listę uczniów, którzy wykonali wspaniałe prace:

 1. Arciszewska Natalia
 2. Dmytrowska Cornelia
 3. Durma Oliwia
 4. Garus Zofia
 5. Kaczmarczyk Zuzanna
 6. Kaleta Wiktoria
 7. Majer Viviana
 8. Masternak Weronika
 9. Mika Aleksander
 10. Pawełek Marian
 11. Przygodzki Miłosz
 12. Romańska Olga
 13. Tamborski Bartłomiej

SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!