ROK SZKOLNY 2022/2023

POWSTANIE STYCZNIOWE
„Naród który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości”
Z Okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną przypominając o tak ważnym wydarzeniu dla naszego narodu. Zamieszczono w niej informacje na temat genezy powstania, władz powstańczych, walk które się odbyły, prasy powstańczej czy samego przebiegu powstania.


BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU


Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1-6 do wzięcia udziału w przedświątecznym konkursie adwentowym pt. „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z tradycjami bożonarodzeniowymi, wykonanie rożnego rodzaju dekoracji, ozdób świątecznych, praca za słownikami, encyklopediami multimedialnymi, rozmowy z bliskimi czy przedświąteczna wzajemna pomoc. Uczniowie mieli wybrać 5 spośród 24 zadań, udokumentować je i dostarczyć w wyznaczonym terminie do biblioteki szkolnej. Nauczyciele – bibliotekarze wybrali 4 najlepsze prace, które zostały wyróżnione i nagrodzone. Z rąk Pani Wicedyrektor Eweliny Kowalskiej uczennice: Oliwia Durma, Olga Romańska z klasy 3B oraz Aleksandra Koruba i Anna Kubik z klasy 4B odebrały nagrody.
SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów w szkolnych konkursach!!!



WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Z Okazji Świąt Bożego Narodzenia nauczyciele – bibliotekarze przygotowali wystawę świąteczną, aby wprowadzić uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły w ten niesamowity, magiczny czas. Święta to czas pełny magii, rodzinnego ciepła, dobroci i wzajemnej życzliwości, która udziela się wszystkim.


W TAJEMNICZYM OGRODZIE – WIERSZE DOROTY GELLNER

18.11.2022r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3 pt. ” Wiersze Doroty Gellner”, którego organizatorami były: p. Małgorzata Banaczkowska, p. Monika Kaczmarek, p. Teresa Mider oraz p. Paulina Bednarska. Celem tego konkursu było m.in. wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci, przygotowanie dzieci do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań i uczenie dzieci rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali dekorację oraz gazetkę ścienną z tej okazji. Ze względu na świetne przygotowanie wszystkich uczestników jury miało naprawdę bardzo trudne zadanie. Ostatecznie wyłoniono 3 osoby , które reprezentowały naszą szkołę na konkursie międzyszkolnym w SP 12 w Kielcach. Są to : Roman Tkachuk z kl.1c, Basia Bracik z 2c i Nikodem Cybulski z kl. 3a. Natomiast Basia oraz Nikodem zakwalifikowali się do finału konkursu, który odbył się na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Oboje zajęli III miejsce w swojej kategorii. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

CZYTANIE DLA POKOJU – PODSUMOWANIE AKCJI 📚📚📚

Uczniowie naszej szkoły w październiku i listopadzie brali udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Włączyli się do akcji czytelniczej pt. „Reading for Global Peace and Harmony” „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”. Inicjatywa ta odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych oraz sytuacji polityczno-gospodarczej, która wywołuje grozę, poczucie niepewności i chaosu. Celem akcji było wspólne, głośne czytanie na rzecz pokoju na świecie. Z tej okazji uczniowie oddziału 0 oraz klasy: 1c, 3a, 3b, 5c, 6a, 6b, 7a czytali fragmenty różnych książek zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim poruszając treści dotyczące wolności, demokracji, patriotyzmu, uchodźctwa czy rozwiązywania konfliktów drogą dialogu. Podczas lekcji religii, gdzie omawiane było Przykazania Miłości dzieci czytały: Fragment Ewangelii wg Św. Marka z dwóch różnych wydawnictw Pisma Świętego oraz bajkę w języku ukraińskim jako wyraz dobroci i miłości Boga wobec dzieci, który dba o każdego człowieka i chce, żebyśmy poznawali świat oraz uczyli się właściwych wzajemnych postaw. Tym razem wyszliśmy również ze szkolnych ławek i czytaliśmy w różnych, ciekawych miejscach 😊

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – KONKURS 🎄📚🎄📚
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 1-6 do wzięcia udziału w przedświątecznym konkursie „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”. Spośród 24 zadań z kalendarza należy wybrać 5, które można udokumentować. 🎄📚🎄📚 ❄️
1. Wypożycz książkę z biblioteki. Może coś związanego ze Świętami?
2. Przeczytaj wypożyczoną książkę lub jej część. 3. Zrób do książki ilustrację lub świąteczną zakładkę.
4. Sprawdź w słownikach lub Internecie jak powiedzieć „wesołych świąt!” w czterech wybranych językach obcych.
5. Napisz list do Świętego Mikołaja.
6. Opisz lub narysuj ulubione wspomnienie związane ze Świętym Mikołajem.
7. Porozmawiaj ze starszą osobą o tym, jak obchodziła Boże Narodzenie będąc dzieckiem.
8. Zaprojektuj kartkę świąteczną z życzeniami.
9. Zrób ozdobę choinkową.
10. Sprawdź i napisz lub narysuj, co to jest „podłaźniczka”.
11. Jaka jest twoja ulubiona kolęda? Znajdź jej tekst i sprawdź czy znasz cały tekst.
12. Sprawdź i opisz prognozę pogody na Wigilię. Czy będzie śnieg? Czy zobaczymy pierwszą gwiazdkę?
13. Wymyśl wierszyk związany z Bożym Narodzeniem lub przeczytaj wiersz napisany przez kogoś innego.
14. Opisz lub narysuj ulubione tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
15. Wymyśl najlepsze na świecie ozdoby choinkowe wokół swojego domu lub bloku i narysuj je. Nie muszą być prawdziwe, ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
16. Sprawdź jak spędza się święta w innych krajach. Możesz spytać o to rodziców, poszukać w książkach lub Internecie.
17. Pomóż dorosłym w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Napisz lub narysuj na czym polegała pomoc.
18. Zrób ozdobę na swoją choinkę.
19. Wypożycz z biblioteki książkę do czytania w trakcie przerwy świątecznej.
20. Opisz lub narysuj ulubiony świąteczny film lub bajkę. Co obejrzysz w tym roku?
21. W ramach porządków poukładaj swoje książki według alfabetu, rodzajów lub kolorów.
22. Zrób coś dobrego. Możesz komuś pomóc albo zadzwonić z życzeniami do bliskiej osoby, której nie zobaczysz w trakcie świąt.
23. Pomóż rodzicom w gotowaniu. Narysuj ulubioną świąteczną potrawę lub napisz jak się ją przyrządza.
24. Powiedz komuś bliskiemu coś miłego i ciesz się świętami 🙂
Zadania należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 16.12.2022. Prosimy, aby prace były podpisane (najlepiej w teczce lub koszulce) z imieniem ucznia, nazwiskiem i klasą. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 19. 12. 2022 r. 🎄📚❄️
Serdecznie ZAPRASZAMY do udziału !!!


ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻKI
Wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły serdecznie ZAPRASZAMY na świąteczny kiermasz książki, który odbędzie się 1 grudnia w godzinach od 9:00-13:00 na parterze.
„Podaruj bliskim książkę na Święta”.


🇵🇱Jak co roku nauczyciele-bibliotekarze przygotowali wystawę upamietniającą Święto Niepodległości obchodzone 11 Listopada. Uczniowie mogli przeczytać między innymi: co świętujemy w tym ważnym dniu – czyli o co chodzi z tą niepodległością?, czyja to zasługa, jak na temat niepodległości wypowiadali się znani pisarze i poeci. W tym roku zwrócono szczególną uwagę jak ważna dla każdego narodu jest wolność, niepodległość i tożsamość narodowa…🇵🇱🇺🇦





KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W NASZEJ BIBLIOTECE

Dzięki współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania, która prowadzi akcję „Książka Chroni” udało nam się pozyskać bezpłatnie publikacje w języku ukraińskim dla uczniów naszej szkoły. Książki przeznaczone są dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce i są one darmowe dzięki wsparciu ukraińskich wydawców oraz polskich drukarzy. Nasza biblioteka otrzymała 15 tytułów m.in. „Magiczne Drzewo” A. Maleszki, „Amelia i Kuba” R. Kosika, „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzia” A. Romaniuk, „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” A. Głowińskiej, „Mapirka i Czerwony Król – miasto krnąbrnego” M. Rybalko oraz „Mała czarownica Zuk ma wielkie serce” S. Bloch, N. Hubesch. Zapraszamy do biblioteki!




CZYTANIE DLA POKOJU

Jak co roku w październiku w wielu szkołach obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji biblioteki.
9-ka również włącza się w obchody MMBSZ. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi: Reading for Global Peace and Harmony, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii, i odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych oraz sytuacji polityczno-gospodarczej, która wywołuje grozę, poczucie niepewności i chaosu.
Z tej okazji chcielibyśmy zachęcić uczniów, rodziców oraz nauczycieli do przeznaczenia kilku chwil na wspólne CZYTANIE DLA POKOJU. Poświęćmy trochę czasu, aby podjąć tematy uniwersalnych wartości: (wolności, demokracji), uchodźctwa oraz empatii i rozwiązywania konfliktów drogą dialogów. Poniżej przedstawiamy przykłady literatury, które można wykorzystać podczas godzin wychowawczych, zastępstw, które znajdują się w bibliotece szkolnej.
1. Strzeboński G. „Co warto wiedzieć o krajach”
2. Strzeboński G. „Poznaję świat – wiersze o państwach”
3. Ciechanowski J. „Mam gen wolności”
4. Małkowski T. „Historia i społeczeństwo kl.4 – zanim powstała Polska”
5. Michalak M. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”
6. Sobczyk D, Wichrowska A. „Poznaj Unię Europejską”
7. Jarocka M. „Elementarz młodego Polaka”
8. Souczek D. „Moja mała ojczyzna świętokrzyskie”
9. Berowska M. „Polskie legendy i klechdy”
10. Zagnińska M. „Legendy polskie”
Zachęcamy również do odwiedzania biblioteki szkolnej oraz czytelni, gdzie w ciągu najbliższych dni będą odbywać się rożnego rodzaju akcje czytelnicze.
Serdecznie ZAPRASZAMY !!!





Jak co roku nauczyciele-bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną na temat Patrona naszej szkoły – Adolfa Dygasińskiego. Jest to inicjatywa skierowana szczególnie dla klas pierwszych, aby mogli oni poznać sylwetkę tak ważnej osoby przed swoim ślubowaniem.


W pierwszym tygodniu września nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt.: ,,Tydzień dla chorób zakaźnych,,. Tematem przewodnim akcji jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i naszych najbliższych. Z tej okazji nauczyciele-bibliotekarze przygotowali wystawę na temat potrzeby dbania o zdrowie oraz kształtowania umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.



W naszej szkole, jak zawsze pamiętamy o wybuchu II wojny światowej. W tym roku w celu upamiętnienia tych wydarzeń na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka na temat ,,Kielc podczas II wojny światowej,,



ROK SZKOLNY 2021/2022
SOBOTNIE ZAJĘCIA ADAPTACYJNE
W minioną sobotę w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjne dla przyszłych uczniów oddziału 0 oraz klas pierwszych. Zajęcia prowadzone były przez przyszłych wychowawców oraz nauczycieli naszej szkoły, a także wolontariuszy z klasy 2a i 3c. Ponad dwugodzinny program zajęć proponował dzieciom oraz ich rodzicom m.in:
- Spotkanie z Dyrektorem Szkoły
- Zwiedzanie oddziału „0” oraz szkoły (świetlicy, stołówki, sal lekcyjnych, biblioteki itp.)
- Zajęcia z pierwszej pomocy
- Zajęcia językowe
- Zajęcia szachowe
- Zajęcia plastyczne
- Zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej
- Zajęcia sportowo-ruchowe
- Prelekcję filmu promocyjnego na temat naszej szkoły
- Spotkanie z nauczycielem języka angielskiego zaprzyjaźnionej szkoły „Funky English”
- oraz słodki poczęstunek.






Prawie sześćdziesięciu uczestników zaszczyciło nas swoją obecnością i mamy nadzieję, że już niebawem staną się uczniami naszej zerówki /szkoły.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!! 🙂
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim wszystkie najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Nasi wspaniali uczniowie z klas: 2b, 4c, 5a, 5b, 5c i 7c pod opieką nauczycieli – bibliotekarzy przygotowali piękne prace, aby wyrazić wsparcie dla naszych sąsiadów. JESTEŚMY Z WAMI !!! oraz STOP WOJNIE !!! to jedne z haseł przewodnich znajdujące się w pracach uczniów.


WSPOMINAMY ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dlatego podczas nauki zdalnej uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w lekcjach online poprowadzonych przez edukatora – panią E. Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Przystanek Historia. Lekcje poświęcone były historii Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych.

Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

KONKURS RECYTATORSKI „MOJA RODZINA I JA”

Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę. Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim.
10 marca punktualnie o godzinie 12:00 jedenastu zdolnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie recytatorskim pt. „MOJA RODZINA I JA”. Konkurs przeznaczony był dla klas 1-3 zorganizowany przez p. Małgorzatę Banaczkowską, Monikę Kaczmarek oraz Dorotę Szwajcer-Galerę. Uczniowie klas drugich oraz nauczyciele – bibliotekarze przygotowali piękną dekorację na temat rodziny i jej znaczenia w życiu człowieka. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, a swoim wystąpieniem wzruszyli jury.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Klasy I
Miejsce I: Marcin Górski kl. 1c
Miejsce II: Nadia Bakalarz kl. 1a


Klasy II
Miejsce I: Nikodem Cybulski 2a
Miejsce II: Natalia Kołodziej 2a


Klasy III
Miejsce I: Larysa Wujek 3b
Miejsce II: Natalia Kowalska 3b


Wyróżnienia otrzymali:





Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY!!! i zachęcamy do dalszego udziału w konkursach organizowanych przez SP 9.
JAK POLUBIĆ CZYTANIE Z KLASĄ 2B
Jak polubić czytanie? Pod takim hasłem odbyły się zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej w klasie 2B. Uczniowie wspólnie czytali fragmenty książki Toma Justyniarskiego pt. „Psie troski” oraz wykonali piękne ilustracje, z której nauczyciele – bibliotekarze stworzyli wystawę. Wybrani uczniowie odebrali z rąk Pani Wicedyrektor Eweliny Kowalskiej dyplom oraz otrzymali drobne upominki.
Prezentujemy listę uczniów, którzy wykonali wspaniałe prace:
- Arciszewska Natalia
- Dmytrowska Cornelia
- Durma Oliwia
- Garus Zofia
- Kaczmarczyk Zuzanna
- Kaleta Wiktoria
- Majer Viviana
- Masternak Weronika
- Mika Aleksander
- Pawełek Marian
- Przygodzki Miłosz
- Romańska Olga
- Tamborski Bartłomiej
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!





