10.45 – 13.45

8.00 – 12.40

8.00 – 14.00

10.50 – 14.30

______________________________________________________________________________________________________________________________

800 800 605 – RUSZYŁA CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY, RODZICÓW I PEDAGOGÓW „POMAGAMY”

OD PONIEDZIAŁKU, 6 WRZEŚNIA DZIAŁA NOWA CAŁODOBOWA, BEZPŁATNA, OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I RODZICÓW. POD NUMEREM TELEFONU 800 800 605 DZIECI, MŁODZIEŻ, ALE TAKŻE RODZICE, NAUCZYCIELE I PEDAGODZY BĘDĄ MOGLI UZYSKAĆ PROFESJONALNĄ POMOC DOŚWIADCZONYCH PSYCHOLOGÓW, PEDAGOGÓW ORAZ PRAWNIKÓW. WSPARCIE MOŻNA OTRZYMAĆ TAKŻE ZA POŚREDNICTWEM KONTAKTU MAILOWEGO POMAGAMY@1815.PL. NOWY NUMER TELEFONU ZOSTAŁ URUCHOMIONY NA ZLECENIE MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI.

Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.

W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

PROŚBA TWOJEGO DZIECKA

MAMO –TATO

·Proszę przygotujcie mi miejsce do pracy i odrabiania lekcji, miejsce, gdzie położę tornister, książki, zeszyty.

·Proszę WAS o ciszę, spokój i pogodną atmosferę w domu.

·Gdy przychodzę ze szkoły do domu PROSZĘ:

-Zapytaj mnie co było w szkole,

-Zajrzyj do mojego tornistra,

-Pochwal -za co trzeba pochwalić, zgań -za co zganić trzeba,

-Ustal ze mną godzinę o której mam siadać do odrabiania lekcji,

-Jeśli możesz usiądź przy mnie, kiedy będę odrabiał lekcje,

-Nigdy na mnie nie krzycz, bo ja wtedy przestaję zupełnie rozumieć,

-Sprawdź czy wszystko mam w tornistrze, co jest na dany dzień potrzebne do szkoły,

-Rozmawiaj ze mną często,

-Wstępuj do mojej Pani.

KOCHAJ MNIE

Chciej mnie zawsze zrozumieć!

A ja postaram się być TWOJĄ PRAWDZIWĄ POCIECHĄ!

Wychowanie dzieci

CZYM DZIECKO ŻYJE, TEGO SIĘ NAUCZY

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze krytyki,

uczy się potępiać.

Jeżeli dziecko doświadcza wrogości,

uczy się walczyć.

Jeżeli dziecko musi znosić kpiny,

uczy się nieśmiałości.

Jeżeli dziecko jest zawstydzone,

uczy się poczucia winy.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze tolerancji,

uczy się być cierpliwym.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze zachęty,

uczy się ufności.

Jeżeli dziecko jest akceptowane i chwalone,

uczy się doceniać innych.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze uczciwości,

uczy się sprawiedliwości.

Jeżeli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa,

uczy się ufności.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze aprobaty,

uczy się lubić siebie.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni,

uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie.