O ŚWIETLICY
  • Świetlica szkolna przy Szkole Podstawowej nr 9 w Kielcach, jako wewnątrzszkolna instytucja wychowania, wspomaga i uzupełnia pracę szkoły we wszystkich jej zakresach: opieki, oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych.

• W swych celach i zadaniach uwzględnia podstawowe funkcje czasu wolnego: odpoczynek (tj. regenerację sił fizycznych i psychicznych), rozrywkę, która wyzwala przyjemne emocje oraz rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań.

• Głównym zadaniem świetlicy jest organizacja czasu wolnego uczniów pozostających na terenie szkoły przed i po zakończonych zajęciach lekcyjnych.

• Prowadzenie przez świetlicę zorganizowanych zajęć ma na celu nauczenie uczniów umiejętnego gospodarowania wolnym czasem i daje możliwość wykorzystania go zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami.

• Zajęcia świetlicowe mają za zadanie wspierać wielokierunkowo rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci. Są one ważnym łącznikiem między działaniami rodziny i szkoły w wychowaniu dziecka, łączą obowiązki Rodziców z kontynuacją działań wychowawczo-opiekuńczych szkoły.

• Świetlica przy SP 9 w Kielcach realizując swoje zadania, pracuje z dziećmi różnymi formami, poprzez gry, zabawy, rozwijanie zainteresowań, konkursy i inne. Wyodrębniając rodzaje zajęć, brane są pod uwagę treści, środki realizacji oraz ich cele.

• Świetlica jest wyposażona w pomoce dydaktyczne, sprzęt i materiały umożliwiające prowadzenie zajęć oraz organizację czasu wolnego dziecka (przybory i materiały do zajęć manualnych, gry dydaktyczne i planszowe, przybory do zabaw sportowych, sprzęt audiowizualny).

• W myśl założeń wychowawczych i realizacji planu opiekuńczo – wychowawczego w świetlicy prowadzone są zajęcia plastyczne, techniczne, czytelnicze, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia ruchowe i gry sportowe, a także zajęcia mające na celu pomoc uczniom w nauce, odrabianie lekcji.

• W świetlicy szkolnej zatrudnia się pracowników pedagogicznych – nauczycieli wychowawców świetlicy, którzy są członkami Rady Pedagogicznej.

RAMOWY PLAN DNIA ŚWIETLICY
PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 W KIELCACH

7.00 – 9.00 – Zbieranie się dzieci, zajęcia dowolne w kącikach zainteresowań, gry towarzyskie, stolikowe.

9.00 – 10.45 – Zajęcia tematyczne, np.:

• zabawy i gry świetlicowe (ruchowo – zręcznościowe, bieżne, dydaktyczne, umysłowe),
  • zajęcia rozwijające pracę umysłową dziecka (rozwój zainteresowań czytelniczych, głośne czytanie, konkursy, rozrywki umysłowe – rebusy, zagadki, quizy, konkursy wiedzy, itp.)
  • zajęcia szachowe,
  • zajęcia plastyczne i plastyczno – techniczne (rysowanie, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, lepienie z plasteliny, modeliny, masy solnej, papieroplastyka),
  • zajęcia rekreacyjne ( zabawy na świeżym powietrzu oraz korytarzu, itp.),
  • zajęcia sportowe  (wyścigi, rywalizacja sportowa, elementy gier zespołowych),
  • zajęcia umuzykalniające (nauka piosenek, pląsy przy muzyce, nauka gry na prostych instrumentach, słuchanie różnych gatunków muzyki),
  • edukacja filmowa (oglądanie bajek i filmów edukacyjnych, dla dzieci ze świetlicowej filmoteki).

10.45 – 11.00 – Przygotowanie do obiadu – mycie rąk, porządkowanie świetlicy.

11.00 – 12.30 – Obiad, odpoczynek poobiedni, zajęcia dowolne.

12.30 – 13.30 – Odrabianie prac domowych.

13.30 – 15.00 – Zajęcia tematyczne, j.w.

15.00 – 16.30 – Zajęcia indywidualne, rozchodzenie się dzieci.

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

PONIEDZIAŁEK

• zajęcia sportowe – godz. 9.00 – 9.45 – korytarz/boisko – mgr Aleksandra Tomaszewska
  • zajęcia szachowe – godz. 11.45 – 12.30 – korytarz – mgr Anna Karyś