Międzynarodowy Dzień Lego

Włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Lego. Święto tych niezwykłych klocków przypada 28 stycznia. .

LEGO – skrót utworzony od duńskiego zwrotu “leg godt”, czyli “baw się dobrze”, z łaciny oznacza również “składam”. Niezwykłe właściwości klocków, które rosną razem z dzieckiem i łączą pokolenia sprawiły, że jest to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. I nie tylko…

LEGO oprócz dobrej zabawy dostarcza również cały szereg korzyści:

📌 koncentracja uwagi – w dzisiejszych czasach gdy dociera do nas tak wiele bodźców, niezwykle trudno jest się skupić, zwłaszcza na dłuższy czas i na jednej rzeczy. Budowle wykonywane krok po kroku według instrukcji lub własnej wyobraźni to doskonałe ćwiczenie i trening uwagi.

📍sprawność manualna i koordynacja ruchowa – podstawowa umiejętność potrzebna do pisania i wykonywania codziennych czynności życiowych, a ćwiczona poprzez zabawę klockami to niewątpliwie przyjemniejsza forma nauki niż ślaczki i kolorowanki. Manipulowanie małymi elementami, łączenie ich i rozdzielanie to doskonałe ćwiczenie motoryczne, zaś odwzorowywanie poszczególnych fragmentów instrukcji rozwija również spostrzegawczość.

📌 wyobraźnia i kreatywność – nieograniczone możliwości kreowania świata to bezcenny element każdego dzieciństwa. Możliwość przeżywania różnych przygód i wcielania się w rozmaite postacie nie tylko działa na wyobraźnie, ale również uczy umiejętności społecznych.

📍cierpliwość i wytrwałość – kształtowanie tych cech jest bardzo trudne, jednakże jeśli efektem końcowym jest wymarzona zabawka to łatwiej przychodzi wytrwałe i dokładne składanie klocków krok po kroku. Osiąganie zamierzonych celów i składanie coraz trudniejszych modeli wpływa na pozytywną samoocenę.

📌 rozróżnianie kolorów, liczenie, czytanie, logiczne myślenie… LEGO to po prostu rewelacyjna pomoc edukacyjna. Abstrakcyjne pojęcia łatwiej wprowadzić i zobrazować właśnie na klockach. 🙂

A wy co już dziś ułożyliście❓