Ludzie ludziom zgotowali ten los” – wycieczka edukacyjna klas ósmych do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w dniu 10 kwietnia 2024r.

Po przekroczeniu bramy obozu z napisem „Arbeit macht frei” poznaliśmy historię największego byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i miejsca zagłady. Przewodnicy w ciekawy i poruszający sposób przedstawili, jak wyglądała sytuacja więźniów. Autentyczne dokumenty, zdjęcia więźniów oraz przedmioty codziennego użytku (dziecięce ubranka, pasiaki, bagaże i buty zabrane ofiarom hitlerowskich zbrodni pozwoliły nam lepiej zrozumieć ogrom ich cierpienia. Zobaczyliśmy Blok 11 (tzw. Blok Śmieci) i złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicz pod Ścianą Śmierci, gdzie wykonywano wyroki na więźniach. Ostatnim miejscem, jakie zwiedziliśmy, był teren dawnego krematorium i komór gazowych, gdzie poznaliśmy historię Maksymiliana Kolbego.

Drugim etapem wyjazdu był dawny obóz Auschwitz II-Birkenau (Brzezinka). Chłód baraków mieszkalnych i dramatyczne historie opowiadane przez przewodnika pomogły nam wyobrazić sobie cierpienie osadzanych tam osób. Na terenie Auschwitz II-Birkenau mogliśmy zobaczyć także Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, który ma przypominać, że hitlerowcy wymordowali w tym miejscu około 1,5 miliona mężczyzn, kobiet i dzieci z różnych krajów Europy.
Przejście przez autentyczny teren największego byłego obozu koncentracyjnego oraz miejsca zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
Podczas wyjazdu opiekę sprawowały: p. W. Herbergier i p. A. Włosińska oraz p. A. Koźba.