ROK SZKOLNY 2024/2025
Z Okazji obchodów 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 🇵🇱 nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną oraz wystawę upamiętniająca te jakże ważne wydarzenia.
Święto Niepodległości przypada 11 listopada. To symboliczna data, podpisania rozejmu i oficjalnego zakończenia II wojny światowej. Na mocy tego porozumienia Polska po 123 latach odzyskała niepodległość.
Ojcami niepodległości byli: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński. To oni wspólnie wykorzystując sprzyjające warunki doprowadzili do narodzenia się II Rzeczypospolitej.
W Polsce 11 listopada to okazja do celebrowania ducha patriotyzmu, jedności narodowej i narodowej dumy. 🇵🇱 Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości, defilady wojskowe, koncerty muzyczne i widowiska artystyczne. To okazja do uhonorowania i podziękowania polskim żołnierzom za ich służbę oraz rolę w historii Polski. W czasie obchodów na cmentarzach, w miejscach pamięci ludzie zapalają znicze, składają kwiaty, aby wyrazić szacunek dla tych, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności Polski.
W trakcie obchodów Święta Niepodległości odprawiane są również msze święte i modlitwy w intencji Ojczyzny. To także okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Polacy często gromadzą się przy wspólnym stole, aby celebrować to ważne święto. 🇵🇱 To czas do dzielenia się wspomnieniami, rozmowach o historii i budowania więzi międzyludzkich.
Miesiąc październik to doskonały czas, aby zaprezentować (szczególnie klasom najmłodszym), a starszym przypomnieć postać Adolfa Dygasińskiego – Patrona naszej szkoły.
Dygasiński zwany „Człowiekiem z Ponidzia” urodził się w 1832 roku w powiecie pińczowskim. Następnie uczył się w Wyższej Szkole Realnej w Kielcach, a później w Szkole Głównej w Warszawie. Był pisarzem, tłumaczem, nauczycielem, księgarzem oraz wydawcą. Uczestniczył w powstaniu styczniowym. Liczne podróże po kraju wykształciły u niego zmysł obserwacji i skierowały jego przyszłą twórczość w stronę naturalizmu. Interesował się życiem polskiej wsi i szlacheckich dworów. Najwybitniejszymi dziełami Dygasińskiego są jego powieści: „Zając”, „Margiela i Margielka” oraz „Gody życia”. W swych książkach konsekwentnie dowodził analogii między zachowaniem oraz losem ludzi i zwierząt, wynikającej z działalności tych samych praw natury. Zmarł 3 czerwca 1902 r. w Grodzisku Mazowieckim. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Jak co roku we wrześniu społeczność szkolna przypomina niezwykłą postać Wojciecha Szczepaniaka. Z tej okazji pani Teresa Mider – nauczyciel bibliotekarz wraz z aktywem bibliotecznym przygotowała wystawę oraz gazetkę szkolną upamiętniającą osobę Wojtka Szczepaniaka pt. „Chciałbym i ja zostać bohaterem…”
Uczniowie klasy 7c odwiedzili grób Wojtka Szczepaniaka na pobliskim cmentarzu.
SP 9 PAMIĘTAMY!!!
WITAJ SZKOŁO – Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2024/25
ROK SZKOLNY 2023/2024
„DO CZYTANIA ZAPRASZAMY, DUŻY WYBÓR KSIĄŻEK MAMY!”
Z RADOŚCIĄ informujemy, że nasz księgozbiór powiększył się o kilkadziesiąt nowych pozycji!
W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2024 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach otrzymała w roku 2024 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 716 woluminów o wartości 15 000 zł.
„Czytać książki –fajna sprawa!
W nich się kryje śmiech, zabawa„
Zapraszamy Naszych Uczniów w Nowym Roku Szkolnym 2024/25.
Nauczyciele Bibliotekarze SP nr 9
W dniach od 4 do 7 marca 2024 r. nasza szkolna czytelnia zamieniła się w prawdziwą salę kinową . W roli widzów wystąpiły dzieci klas 1-3 oraz uczniowie świetlicy szkolnej , które z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem oglądały filmy takie jak: ,, Tom i Jerry ‘’, ,, Biała i Strzała ‘’ , ,, Sezon na Misia ‘’. Młoda widownia nie mogła wprost powstrzymać się ze śmiechu i komentarzy na temat tego co widzi na ekranie . Akcja ,, Małego Kina ‘’ spotkała się z dużym zainteresowaniem w związku z powtarzającym się zapytaniem o jej kontynuowanie , zapewniamy że TAK , do pomysłu będziemy wracać !
Nauczyciele Bibliotekarze
„Mała książka – wielki człowiek”
„Mała książka – wielki człowiek” – to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. W ramach projektu uczniom klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach została przekazana książka, która będzie towarzyszyła im w nauce czytania ich pierwszych samodzielnych lektur. W skład każdej wyprawki wchodzi :
,,Wnuczka antykwariusza’’ książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak .
,,Kochasz ? Czytaj razem z dzieckiem! ’’ – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów , mówiących o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla Pierwszaków.
,,Czytaj książki – fajna sprawa!
W nich się kryje śmiech, zabawa.’’
Miłego czytania 🙂
„DZIEWIĄTKA CZYTA NIE TYLKO W PAŹDZIERNIKU”
Promując akcję czytelniczą biblioteka szkolna zorganizowała jak co roku, serię spotkań czytelniczych dla uczniów klas 0-3 . Nauczyciele bibliotekarze zaprezentowali legendy związane z różnymi regionami Polski. 📚📖. Uczniowie wykonali również prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. 🖼🎨 Akcja miała na celu rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i zachęcenie ich do korzystania ze szkolnej biblioteki 📚📖📚.
Zapraszamy do udziału w akcji: „PODARUJ KSIĄŻKĘ SZKOLNEJ BIBLIOTECE”.
Masz w domu książkę, którą warto przeczytać?
Chcesz, aby inni ją przeczytali?
Koniecznie przynieś ją do szkolnej biblioteki!
Wystarczy nawet jedna książka uwolniona z własnej kolekcji.
Przekazane książki służą innym czytelnikom.
Uczniowie naszej szkoły chętnie zaglądają do szkolnej biblioteki.
Mile widziane lektury, komiksy i książki przygodowe.
DZIĘKUJEMY NASZYM DARCZYŃCOM ZA CENNE KSIĄŻKI, KTÓRE WZBOGACĄ SZKOLNY KSIĘGOZBIÓR.
UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 9 W KIELCACH
Uczniowie klas 1a,1b 1c oraz dzieci ze szkolnych klas 0 uczestniczyli w literackim ,,Spotkaniu z Koziołkiem Matołkiem ‘’ zorganizowanym przez Bibliotekę Szkolną. Zajęcia dla dzieci prowadziła pani Teresa Mider. W ramach akcji promującej poznanie literatury ojczystej uczniowie poznali KOZIOŁKA MATOŁKA – bohatera książki K. Makuszyńskiego. Dla naszych uczniów była to wspaniała forma spędzania wolnego czasu z książką pt. ,,120 przygód Koziołka Matołka ‘’. Jesteśmy przekonani, że uczniowie chętnie sięgną po kolejne części przygód Koziołka Matołka .
Na zakończenie przyszedł czas na pamiątkowe fotografie z Koziołkiem i jego tobołkiem .
ROK SZKOLNY 2022/2023
„WYNIKI KONKURSU MIĘDZYSZKOLNEGO NA „NAJBARDZIEJ EFEKTOWNĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI”
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie na ,, NAJBARDZIEJ EFEKTOWNĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI ‘’.
Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych. Dyplom uznania za udział w Konkursie od Biblioteki Szkolnej SP nr 9 w Kielcach otrzymała klasa 1a pod opieką wychowawczyni mgr Doroty Szwajcer – Galera .
A oto wyniki konkursu:
I miejsce otrzymały :
Wiktoria Ruzhentseva kl. 1a
Zuzia Boruń kl.1a
II miejsce
Antek Bieniek kl.1b
Wyróżnienia otrzymali :
Aleksandra Potocka kl.1b
Tymek Szkurłat kl. 1a
Aleksandra Koruba kl. 4b
Hanna Mądzik kl. 5b
Gratulacje dla zwycięzców!
„KWIECIEŃ MIESIĄCEM KSIĄŻKI”
Z okazji dwóch świąt książki przypadających w kwietniu 2 kwietnia-Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz 23 kwietnia-Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, uczniowie klasy 5c z wychowawczynią p. Teresą Mider wybrali się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Chętnie zwiedzili bibliotekę i zapoznali się z jej zbiorami .
To były bardzo ciekawe zajęcia .
,,Literatura otwiera przed nami świat doznań i wzruszeń.
Czytajmy więc!’’
NIGDY WIĘCEJ WOJNY
Takim tytułem nauczyciele – bibliotekarze rozpoczęli gazetkę ścienną z Okazji
Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego 1 marca.
Kim byli Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni? Byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
W 2023 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Poetka i eseistka, tłumaczka i felietonistka. Laureatka Nagrody Nobla. Miłośniczka pikantnych skrzydełek z KFC, smakoszka dobrej kawy i tytoniu, dama Orderu Orła Białego, fanka kiczu. Wisława Szymborska, bo o niej przecież mowa, została ogłoszona patronką roku 2023. Autorka nieoczywista, oryginalna i wielowymiarowa. Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.
Szymborska to postać obdarzona wieloma talentami, właściwie przez całe swoje życie była związana z Krakowem. Założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności. Była obdarzona niesamowitym wdziękiem, naturalną inteligencją, życiową wiedzą, jednak źródłem mądrości nie były tylko studia. Bo tych Szymborska de facto nigdy nie ukończyła.
W stolicy małopolski mieszkała w sumie w pięciu różnych miejscach, a ostatnie z nich znajdowało się przy ulicy Piastowskiej. Proste i oszczędne, urządzone ze smakiem, w stylu Szymborskiej. Obecnie, zgodnie z testamentem poetki, zamieszkuje tam przyjaciółka noblistki.
Raczej stroniła od dzielenia się szczegółami ze swojego prywatnego życia. Ceniła spokój, ciszę, własną autonomię. Swojego postanowienia trzymała się do końca swoich dni, bardzo oszczędnie ujawniając biograficzne fakty. Ciekawostką jest to, że poetka, autorka „Kota w pustym mieszkaniu” (z tomu „Koniec i Początek”, Wydawnictwo Znak), właściwie nazywała się Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek. Szymborska była drugą córką Wincentego Szymborskiego, polityka, byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, a także Anny Marii z domu Rottermund. W masowej pamięci funkcjonuje jednak po prostu jako Wisława Szymborska. Można powiedzieć, że została „celebrytką” mimo woli.
Z okazji 100 rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej nauczyciele-bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną.
POWSTANIE STYCZNIOWE
„Naród który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości”
Z Okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną przypominając o tak ważnym wydarzeniu dla naszego narodu. Zamieszczono w niej informacje na temat genezy powstania, władz powstańczych, walk które się odbyły, prasy powstańczej czy samego przebiegu powstania.
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1-6 do wzięcia udziału w przedświątecznym konkursie adwentowym pt. „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z tradycjami bożonarodzeniowymi, wykonanie rożnego rodzaju dekoracji, ozdób świątecznych, praca za słownikami, encyklopediami multimedialnymi, rozmowy z bliskimi czy przedświąteczna wzajemna pomoc. Uczniowie mieli wybrać 5 spośród 24 zadań, udokumentować je i dostarczyć w wyznaczonym terminie do biblioteki szkolnej. Nauczyciele – bibliotekarze wybrali 4 najlepsze prace, które zostały wyróżnione i nagrodzone. Z rąk Pani Wicedyrektor Eweliny Kowalskiej uczennice: Oliwia Durma, Olga Romańska z klasy 3B oraz Aleksandra Koruba i Anna Kubik z klasy 4B odebrały nagrody.
SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów w szkolnych konkursach!!!
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!
Z Okazji Świąt Bożego Narodzenia nauczyciele – bibliotekarze przygotowali wystawę świąteczną, aby wprowadzić uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły w ten niesamowity, magiczny czas. Święta to czas pełny magii, rodzinnego ciepła, dobroci i wzajemnej życzliwości, która udziela się wszystkim.
W TAJEMNICZYM OGRODZIE – WIERSZE DOROTY GELLNER
18.11.2022r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3 pt. ” Wiersze Doroty Gellner”, którego organizatorami były: p. Małgorzata Banaczkowska, p. Monika Kaczmarek, p. Teresa Mider oraz p. Paulina Bednarska. Celem tego konkursu było m.in. wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci, przygotowanie dzieci do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań i uczenie dzieci rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali dekorację oraz gazetkę ścienną z tej okazji. Ze względu na świetne przygotowanie wszystkich uczestników jury miało naprawdę bardzo trudne zadanie. Ostatecznie wyłoniono 3 osoby , które reprezentowały naszą szkołę na konkursie międzyszkolnym w SP 12 w Kielcach. Są to : Roman Tkachuk z kl.1c, Basia Bracik z 2c i Nikodem Cybulski z kl. 3a. Natomiast Basia oraz Nikodem zakwalifikowali się do finału konkursu, który odbył się na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Oboje zajęli III miejsce w swojej kategorii. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
CZYTANIE DLA POKOJU – PODSUMOWANIE AKCJI 📚📚📚
Uczniowie naszej szkoły w październiku i listopadzie brali udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Włączyli się do akcji czytelniczej pt. „Reading for Global Peace and Harmony” „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”. Inicjatywa ta odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych oraz sytuacji polityczno-gospodarczej, która wywołuje grozę, poczucie niepewności i chaosu. Celem akcji było wspólne, głośne czytanie na rzecz pokoju na świecie. Z tej okazji uczniowie oddziału 0 oraz klasy: 1c, 3a, 3b, 5c, 6a, 6b, 7a czytali fragmenty różnych książek zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim poruszając treści dotyczące wolności, demokracji, patriotyzmu, uchodźctwa czy rozwiązywania konfliktów drogą dialogu. Podczas lekcji religii, gdzie omawiane było Przykazania Miłości dzieci czytały: Fragment Ewangelii wg Św. Marka z dwóch różnych wydawnictw Pisma Świętego oraz bajkę w języku ukraińskim jako wyraz dobroci i miłości Boga wobec dzieci, który dba o każdego człowieka i chce, żebyśmy poznawali świat oraz uczyli się właściwych wzajemnych postaw. Tym razem wyszliśmy również ze szkolnych ławek i czytaliśmy w różnych, ciekawych miejscach 😊
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – KONKURS 🎄📚🎄📚
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 1-6 do wzięcia udziału w przedświątecznym konkursie „Biblioteczny Kalendarz Adwentowy”. Spośród 24 zadań z kalendarza należy wybrać 5, które można udokumentować. 🎄📚🎄📚 ❄️
1. Wypożycz książkę z biblioteki. Może coś związanego ze Świętami?
2. Przeczytaj wypożyczoną książkę lub jej część. 3. Zrób do książki ilustrację lub świąteczną zakładkę.
4. Sprawdź w słownikach lub Internecie jak powiedzieć „wesołych świąt!” w czterech wybranych językach obcych.
5. Napisz list do Świętego Mikołaja.
6. Opisz lub narysuj ulubione wspomnienie związane ze Świętym Mikołajem.
7. Porozmawiaj ze starszą osobą o tym, jak obchodziła Boże Narodzenie będąc dzieckiem.
8. Zaprojektuj kartkę świąteczną z życzeniami.
9. Zrób ozdobę choinkową.
10. Sprawdź i napisz lub narysuj, co to jest „podłaźniczka”.
11. Jaka jest twoja ulubiona kolęda? Znajdź jej tekst i sprawdź czy znasz cały tekst.
12. Sprawdź i opisz prognozę pogody na Wigilię. Czy będzie śnieg? Czy zobaczymy pierwszą gwiazdkę?
13. Wymyśl wierszyk związany z Bożym Narodzeniem lub przeczytaj wiersz napisany przez kogoś innego.
14. Opisz lub narysuj ulubione tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
15. Wymyśl najlepsze na świecie ozdoby choinkowe wokół swojego domu lub bloku i narysuj je. Nie muszą być prawdziwe, ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
16. Sprawdź jak spędza się święta w innych krajach. Możesz spytać o to rodziców, poszukać w książkach lub Internecie.
17. Pomóż dorosłym w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Napisz lub narysuj na czym polegała pomoc.
18. Zrób ozdobę na swoją choinkę.
19. Wypożycz z biblioteki książkę do czytania w trakcie przerwy świątecznej.
20. Opisz lub narysuj ulubiony świąteczny film lub bajkę. Co obejrzysz w tym roku?
21. W ramach porządków poukładaj swoje książki według alfabetu, rodzajów lub kolorów.
22. Zrób coś dobrego. Możesz komuś pomóc albo zadzwonić z życzeniami do bliskiej osoby, której nie zobaczysz w trakcie świąt.
23. Pomóż rodzicom w gotowaniu. Narysuj ulubioną świąteczną potrawę lub napisz jak się ją przyrządza.
24. Powiedz komuś bliskiemu coś miłego i ciesz się świętami 🙂
Zadania należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 16.12.2022. Prosimy, aby prace były podpisane (najlepiej w teczce lub koszulce) z imieniem ucznia, nazwiskiem i klasą. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 19. 12. 2022 r. 🎄📚❄️
Serdecznie ZAPRASZAMY do udziału !!!
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻKI
Wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły serdecznie ZAPRASZAMY na świąteczny kiermasz książki, który odbędzie się 1 grudnia w godzinach od 9:00-13:00 na parterze.
„Podaruj bliskim książkę na Święta”.
🇵🇱Jak co roku nauczyciele-bibliotekarze przygotowali wystawę upamietniającą Święto Niepodległości obchodzone 11 Listopada. Uczniowie mogli przeczytać między innymi: co świętujemy w tym ważnym dniu – czyli o co chodzi z tą niepodległością?, czyja to zasługa, jak na temat niepodległości wypowiadali się znani pisarze i poeci. W tym roku zwrócono szczególną uwagę jak ważna dla każdego narodu jest wolność, niepodległość i tożsamość narodowa…🇵🇱🇺🇦
KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W NASZEJ BIBLIOTECE
Dzięki współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania, która prowadzi akcję „Książka Chroni” udało nam się pozyskać bezpłatnie publikacje w języku ukraińskim dla uczniów naszej szkoły. Książki przeznaczone są dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce i są one darmowe dzięki wsparciu ukraińskich wydawców oraz polskich drukarzy. Nasza biblioteka otrzymała 15 tytułów m.in. „Magiczne Drzewo” A. Maleszki, „Amelia i Kuba” R. Kosika, „Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzia” A. Romaniuk, „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” A. Głowińskiej, „Mapirka i Czerwony Król – miasto krnąbrnego” M. Rybalko oraz „Mała czarownica Zuk ma wielkie serce” S. Bloch, N. Hubesch. Zapraszamy do biblioteki!
CZYTANIE DLA POKOJU
Jak co roku w październiku w wielu szkołach obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji biblioteki.
9-ka również włącza się w obchody MMBSZ. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi: Reading for Global Peace and Harmony, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii, i odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych oraz sytuacji polityczno-gospodarczej, która wywołuje grozę, poczucie niepewności i chaosu.
Z tej okazji chcielibyśmy zachęcić uczniów, rodziców oraz nauczycieli do przeznaczenia kilku chwil na wspólne CZYTANIE DLA POKOJU. Poświęćmy trochę czasu, aby podjąć tematy uniwersalnych wartości: (wolności, demokracji), uchodźctwa oraz empatii i rozwiązywania konfliktów drogą dialogów. Poniżej przedstawiamy przykłady literatury, które można wykorzystać podczas godzin wychowawczych, zastępstw, które znajdują się w bibliotece szkolnej.
1. Strzeboński G. „Co warto wiedzieć o krajach”
2. Strzeboński G. „Poznaję świat – wiersze o państwach”
3. Ciechanowski J. „Mam gen wolności”
4. Małkowski T. „Historia i społeczeństwo kl.4 – zanim powstała Polska”
5. Michalak M. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”
6. Sobczyk D, Wichrowska A. „Poznaj Unię Europejską”
7. Jarocka M. „Elementarz młodego Polaka”
8. Souczek D. „Moja mała ojczyzna świętokrzyskie”
9. Berowska M. „Polskie legendy i klechdy”
10. Zagnińska M. „Legendy polskie”
Zachęcamy również do odwiedzania biblioteki szkolnej oraz czytelni, gdzie w ciągu najbliższych dni będą odbywać się rożnego rodzaju akcje czytelnicze.
Serdecznie ZAPRASZAMY !!!
Jak co roku nauczyciele-bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną na temat Patrona naszej szkoły – Adolfa Dygasińskiego. Jest to inicjatywa skierowana szczególnie dla klas pierwszych, aby mogli oni poznać sylwetkę tak ważnej osoby przed swoim ślubowaniem.
W pierwszym tygodniu września nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt.: ,,Tydzień dla chorób zakaźnych,,. Tematem przewodnim akcji jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i naszych najbliższych. Z tej okazji nauczyciele-bibliotekarze przygotowali wystawę na temat potrzeby dbania o zdrowie oraz kształtowania umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.
W naszej szkole, jak zawsze pamiętamy o wybuchu II wojny światowej. W tym roku w celu upamiętnienia tych wydarzeń na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka na temat ,,Kielc podczas II wojny światowej,,
ROK SZKOLNY 2021/2022
SOBOTNIE ZAJĘCIA ADAPTACYJNE
W minioną sobotę w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjne dla przyszłych uczniów oddziału 0 oraz klas pierwszych. Zajęcia prowadzone były przez przyszłych wychowawców oraz nauczycieli naszej szkoły, a także wolontariuszy z klasy 2a i 3c. Ponad dwugodzinny program zajęć proponował dzieciom oraz ich rodzicom m.in:
- Spotkanie z Dyrektorem Szkoły
- Zwiedzanie oddziału „0” oraz szkoły (świetlicy, stołówki, sal lekcyjnych, biblioteki itp.)
- Zajęcia z pierwszej pomocy
- Zajęcia językowe
- Zajęcia szachowe
- Zajęcia plastyczne
- Zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej
- Zajęcia sportowo-ruchowe
- Prelekcję filmu promocyjnego na temat naszej szkoły
- Spotkanie z nauczycielem języka angielskiego zaprzyjaźnionej szkoły „Funky English”
- oraz słodki poczęstunek.
Prawie sześćdziesięciu uczestników zaszczyciło nas swoją obecnością i mamy nadzieję, że już niebawem staną się uczniami naszej zerówki /szkoły.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!! 🙂
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim wszystkie najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Nasi wspaniali uczniowie z klas: 2b, 4c, 5a, 5b, 5c i 7c pod opieką nauczycieli – bibliotekarzy przygotowali piękne prace, aby wyrazić wsparcie dla naszych sąsiadów. JESTEŚMY Z WAMI !!! oraz STOP WOJNIE !!! to jedne z haseł przewodnich znajdujące się w pracach uczniów.
WSPOMINAMY ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dlatego podczas nauki zdalnej uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w lekcjach online poprowadzonych przez edukatora – panią E. Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Przystanek Historia. Lekcje poświęcone były historii Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych.
Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
KONKURS RECYTATORSKI „MOJA RODZINA I JA”
Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę. Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim.
10 marca punktualnie o godzinie 12:00 jedenastu zdolnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie recytatorskim pt. „MOJA RODZINA I JA”. Konkurs przeznaczony był dla klas 1-3 zorganizowany przez p. Małgorzatę Banaczkowską, Monikę Kaczmarek oraz Dorotę Szwajcer-Galerę. Uczniowie klas drugich oraz nauczyciele – bibliotekarze przygotowali piękną dekorację na temat rodziny i jej znaczenia w życiu człowieka. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, a swoim wystąpieniem wzruszyli jury.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Klasy I
Miejsce I: Marcin Górski kl. 1c
Miejsce II: Nadia Bakalarz kl. 1a
Klasy II
Miejsce I: Nikodem Cybulski 2a
Miejsce II: Natalia Kołodziej 2a
Klasy III
Miejsce I: Larysa Wujek 3b
Miejsce II: Natalia Kowalska 3b
Wyróżnienia otrzymali:
Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY!!! i zachęcamy do dalszego udziału w konkursach organizowanych przez SP 9.
JAK POLUBIĆ CZYTANIE Z KLASĄ 2B
Jak polubić czytanie? Pod takim hasłem odbyły się zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej w klasie 2B. Uczniowie wspólnie czytali fragmenty książki Toma Justyniarskiego pt. „Psie troski” oraz wykonali piękne ilustracje, z której nauczyciele – bibliotekarze stworzyli wystawę. Wybrani uczniowie odebrali z rąk Pani Wicedyrektor Eweliny Kowalskiej dyplom oraz otrzymali drobne upominki.
Prezentujemy listę uczniów, którzy wykonali wspaniałe prace:
- Arciszewska Natalia
- Dmytrowska Cornelia
- Durma Oliwia
- Garus Zofia
- Kaczmarczyk Zuzanna
- Kaleta Wiktoria
- Majer Viviana
- Masternak Weronika
- Mika Aleksander
- Pawełek Marian
- Przygodzki Miłosz
- Romańska Olga
- Tamborski Bartłomiej
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!