Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole miała miejsce uroczystość utrzymana w formie miniatury teatralnej zatytułowanej „Stacja Niepodległość”
Jej akcja rozpoczyna się w roku 1914, zaraz po wybuchu I wojny światowej. Pracownik kolei, Tadeusz, nie wierząc w to, że Polsce uda się odzyskać niepodległość, nie spieszy się do walk na froncie. Jego żona Zofia oraz Helena – matka młodego legionisty, Adama Dulęby – próbują wpłynąć na postawę mężczyzny. Równolegle akcja rozgrywa się w szeregach Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, w których pełni entuzjazmu młodzi chłopcy walczą o wolność narodu polskiego.
W tej opowieści o trudnych wyborach, bolesnych rozstaniach, śmierci, nadziei i radości nie mogło zabraknąć pieśni legionowych i fragmentów przemówień Józefa Piłsudskiego. Przepiękne wykonanie utworów: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Szara piechota” i „My, Pierwsza Brygada” wprowadziły widzów w atmosferę tamtych dni i dostarczyły wielu wzruszeń. Kończący spektakl okrzyk Józefa Piłsudskiego: „Niech żyje Polska!” został podjęty przez całą społeczność uczniowską i zainicjował odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klasy 8a, 8b i 7c pod opieką p. Wiesławy Herbergier i p. Emilii Orkisz. Dekoracje wykonały: p. Anna Koźba i p. Anna Potocka.
„Kalendarz młodego historyka – 11 listopada 1918 rok.
Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy utraciliśmy naszą niepodległość. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie złamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości zaowocowały odrodzeniem wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową, która jesienią 1918 r. dobiegała końca. Przyniosła ona klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby odzyskać utraconą wolność i własne państwo. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną, tworząc zręby przyszłego państwa. W nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego. Równocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie. W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.”
Utwór „My pierwsza brygada” wykonany przez uczniów naszej szkoły podczas inscenizacji: