W  minioną słoneczną sobotę – 29 września- na terenie naszej szkoły odbyła się „Biesiada historyczna”. Zgromadziła ona znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się koledzy patrona gimnazjum – Wojtka Szczepaniaka –  Pan Janusz Siwek oraz  Pan Mieczysław Adamiec, a także Pani Jolanta Białek kierownik działu edukacji OMPiO. Licznie przybyli uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy dzielnicy Baranówek.

Uroczystość upamiętniała 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, bohaterską postawę Wojtka Szczepaniaka. Stała się także cegiełką naszej szkolnej społeczności na rzecz akcji „Kielce – dzieciom Syrii”.

Na sali gimnastycznej o godzinie 11.00 po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor Elżbiety Dudały uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz absolwenci pod kierunkiem nauczycieli: R. Długosz, A. Wilk, J. Szymak oraz D. Orkisza zaprezentowali przedstawienie pt: „Jak Feniks z popiołów”. Przypomnieli o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, prowadzących w 1918r. do odzyskania niepodległości. Podkreślili recytacją oraz śpiewem wzloty i upadki, radości i smutki trudnych czasów niewoli.

Spektakl przyjęto gromkimi brawami. Pan Janusz Siwek gratulował młodzieży talentu i zapału. Wyraził zadowolenie, że nie tylko pamiętamy o trudnych kartach polskiej historii, ale i chcemy pamiętać.

Następnie wszyscy udali się przed budynek szkoły, gdzie odbywała się druga część uroczystości. O jej uświetnienie zadbały: M. Jędryka, s. Marcela, A. Stelmaszczyk oraz wolontariusze Szkolnego Koła „Iskierki”.

Uczestnicy biesiady mieli okazję wysłuchać koncertu Zespołu „Z&Z” z Gdańska, a następnie „Józefowach kwiatków”. Przy skocznych dźwiękach muzyki można było pląsać do woli- jak pokazali najmłodsi. Nie zabrakło smakołyków dla ciała, a o to już zadbały panie kucharki oraz mamy z Rady Rodziców. Powodzeniem cieszyły się wypieki. Chwalono również bigos wojskowy.

Prawdziwą sensacją była prezentacja wozów pancernych, broni oraz umundurowania. Tę zawdzięczamy żołnierzom z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, mieszczącym się na kieleckiej Bukówce.

Tradycyjnie odbyła się także licytacja prac plastycznych uczniów SP 9.

Dochód z naszej uroczystości został przekazany na pomoc dzieciom Syrii.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy Szkoły Podstawowej nr 9 składają wszystkim Gościom, uczestnikom – wszystkim tym, którzy wsparli nasze dzieło – serdeczne podziękowanie.