ZAPROSZENIE NA DZIEŃ OTWARTY
Serdecznie zapraszamy przyszłych uczniów kl. 0 i kl. 1 oraz ich rodziców na Dzień Otwarty w Naszej Szkole, który odbędzie się dn.16.03.2019 r. (sobota) w godzinach 10.00-12.00. Rodzice i dzieci będą mieli okazję: zapoznać się z kadrą pedagogiczną i rozkładem dnia oraz zwiedzić budynek szkoły i zerówki. W planach także gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej (prosimy o wyposażenie dzieci w obuwie sportowe na zmianę). Na zakończenie przewidziany poczęstunek. Zachęcamy rodziców do uczestnictwa w zajęciach razem z dziećmi. Doświadczenia minionych lat pokazują, że rodzice bawią się równie wesoło, jak ich dzieci. Istnieje również możliwość pozostawienia dziecka pod opieką nauczyciela.
Spotkanie to z pewnością ułatwi Państwu decyzję o zapisie dziecka do naszej szkoły.
Zapraszamy!
Z wizytą w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach
W dniu 11.01.2019 r. klasy 7b i 8a wraz z paniami Ewą Smurzyńską i Renatą Ślęzak zwiedzili szkołę branżową usytuowaną na ul. Zgody w Kielcach.
Spotkanie z doradcą zawodowym ZSZ nr 1 – panią mgr Elżbietą Pozłótką odbyło się w świetlicy szkolnej. Następnie poznaliśmy krótką historię szkoły, specyfikę funkcjonowania zreformowanej szkoły branżowej oraz obecną ofertę zawodową. Pani Elżbieta Pozłótka chętnie odpowiadała na pytania uczniów naszej szkoły. Następnie zwiedziliśmy sale lekcyjne i warsztaty, gdzie odbywają się praktyki zawodowe.
Uczniowie znanej kieleckiej budowlanki przygotowali konkursy i quizy.
Konkurs z nagrodami dla uczniów klas 7 i 8
Zapraszamy do udziału w II Konkursie Zawodoznawczym: „Mój wymarzony zawód”. Wypracowania na kartkach A4 należy przynosić do Pani Ewy Smurzyńskiej do końca lutego 2019 r.
Życzymy powodzenia
Klasa 7A na debacie zawodoznawczej
w I LO im. S.Żeromskiego
W dniu 30.11.2018 r. uczniowie kl. 7a wraz z Panią Ewą Smurzyńską uczestniczyli w debacie pt. „Moje zainteresowania a edukacja”. Spotkanie z nauczycielami i uczniami I LO w Kielcach odbyło się w nowoczesnej auli. Licealiści chętnie odpowiadali na pytania młodszych kolegów i odwrotnie.
Pani Pedagog i Pani Bibliotekarka przedstawiły gościom historię szkoły oraz wymieniły znanych absolwentów – „żeromszczaków”. Ponadto siódmoklasiści zostali zapoznani z ofertą szkoły, profilami klas, zajęciami pozalekcyjnymi, nauką języków obcych.
Klasa 7a brała udział w quizie dotyczącym znajomości utworów S. Żeromskiego oraz spotkaniu z przedstawicielami SU na imprezie andrzejkowej.
Na koniec miłej wizyty zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Wystawa plakatów kl. 7b „Jak efektywnie wykorzystać czas”
Ciekawe prace siódmoklasistów wykonane po lekcji doradztwa zawodowego zainspirowały Panie Bibliotekarki T.Mider i E. Kowalską, zajmujące się na co dzień dekoracjami naszej szkoły. Powstała kolejna efektowna gazetka. Na prezentowanych plakatach dominują kolory żółty i niebieski kojarzące się z latem i wakacjami.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy. Uczniom kl. 7b gratulujemy pomysłów.
Lekcja otwarta z doradztwa zawodowego
W dniu 16.05 odbyła się lekcja otwarta w klasie VII b „Jak dobrze wykorzystać czas?”. Obserwatorami zajęć byli: Pani Dyrektor oraz nauczyciele naszej szkoły. Na lekcji wykorzystano dużo środków dydaktycznych m.in.: prezentację multimedialną, książki, obrazy, kwestionariusz „Organizacja siebie w czasie”. Ponadto uczniowie wykazali się kreatywnością i wykonali ciekawe plakaty dotyczące efektywnego gospodarowania czasem. Lekcję przeprowadziła nauczyciel doradztwa zawodowego mgr Ewa Smurzyńska.
Spotkanie z aktorem w naszej szkole
„Świat jest teatrem, aktorami ludzie”
W dniu 14 maja w naszej szkole gościł znany kielecki aktor Dawid Żłobiński. Pan Dawid jest absolwentem PWST w Krakowie, ma na swoim koncie niezliczoną ilość ról teatralnych i filmowych. Ponadto aktor wielokrotnie otrzymał nagrodę Dziką Różę – wyraz szczególnej sympatii widzów. Prywatnie jest mężem aktorki Beaty Pszenicznej i ojcem 9-letniej Bogny, która także występuje na scenie Teatru im. S.Żeromskiego w Kielcach. Nasz gość z pasją, w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał o swojej pracy w teatrze. Odpowiadał na liczne pytania uczniów naszej szkoły. Spotkanie upłynęło w niezwykle serdecznej atmosferze. W roli prowadzących świetnie spisali się Aleksandra Gawryjołek z klasy 7b i Jakub Osobiński z klasy 7 a. Niezapomniane wrażenie wywarła wystawa przedstawiająca historię teatru od antyku do współczesności oraz prywatna kolekcja masek weneckich Pań: Teresy Mider i Eweliny Kowalskiej. Organizatorkami spotkania były: Ewa Smurzyńska, Teresa Mider i Ewelina Kowalska.
Wywiad z Panią Małgosią Banaczkowską- autorką artykułu z doradztwa zawodowego
Rozmowę przeprowadził Jakub Osobiński z kl. 7a
Pani mgr Małgorzata Banaczkowska pracuje od wielu lat w naszej szkole jako nauczycielka klas 1-3. Zawsze uśmiechnięta, zaangażowana w pracę, życzliwa i niezwykle pomocna młodszym dzieciom. Nie wszyscy wiedzą, że w wolnym czasie pani Małgosia publikuje artykuły i współpracuje z wybitnymi autorytetami w dziedzinie doradztwa zawodowego klas młodszych:
-Co zdecydowało, że wybrała Pani zawód nauczyciela?
-Interesujące pytanie, dlatego będzie też ciekawa odpowiedź. Tak naprawdę muszę powiedzieć, że miałam od początku nauki w szkole bardzo dużo szczęścia. Zawsze spotykałam na swojej drodze ludzi miłych, sympatycznych, ale przede wszystkim bardzo dobrych i wartościowych nauczycieli. Najbardziej pamiętam moją pierwszą nauczycielkę z klas początkowych, nazywała się Pani Gierbuszewska, z którą później miałam przyjemność pracować w tej szkole. Zawsze imponowała mi swoją wiedzą i dobrocią. Już wtedy bardzo podobał mi się zawód nauczyciela. Potem byli kolejni wykładowcy, profesorowie w liceum, to oni upewnili mnie w tym przekonaniu, że chciałabym dalej pójść tą drogą. To zawód, który daje dużo satysfakcji oraz szczęścia. Wiedziałam, że praca nauczyciela jest pracą, która zawsze zostaje w sercu wychowanków.
-Skąd wzięła Pani pomysł do napisania publikacji ,,Elementy orientacji zawodowej w nauczaniu wczesnoszkolnym”?
-W ciągu wielu lat współpracowałam z uczelniami. Pomysł tej publikacji zrodził się pod wpływem rozmów z Panią prof. Jolantą Wilsz. Ona zajmowała się tematem zastosowań metod cybernetycznych do rozwiązywania problemów funkcjonowania człowieka w każdej dziedzinie, jest również specjalistką w zakresie poradnictwa zawodowego. Pani prof. ma bardzo różnorodną działalność naukową, z którą zresztą można się spotkać na stronie internetowej http://www.jolantawilsz.pl W momencie otrzymania propozycji napisania artykułu pt.:,,Elementy orientacji zawodowej w nauczaniu wczesnoszkolnym”, bardzo się ucieszyłam. Temat był ,,na czasie” i warto było go podjąć w tej publikacji. Zaprezentowane w artykule metody i formy pracy są realizowane właśnie od wielu, wielu lat przez nauczycieli naszej szkoły w klasach 1-3, ponieważ właśnie tutaj, na początku tej edukacji, rozwijamy umiejętności, zainteresowania dzieci, zachęcamy do podejmowania różnych działań. Podopieczni biorą przecież udział w konkursach, na zajęciach technicznych i plastycznych dzieci wykonują różnorodne prace manualne. Chodzimy na wycieczki, aby oglądać i podziwiać niesamowite ,,arcydzieła” innych ludzi. Poznajemy wieloaspektowość działalności zawodowej człowieka, ale jednocześnie uczymy szacunku do każdej pracy. Publikacja, o której mówię, ukazała się w 6 numerze polsko-ukraińskiego rocznika. Wszystkich roczników było dokładnie 15. One dalej są kontynuowane, tylko już pod inną redakcją. Mój ukazał się w 6 numerze rocznika: Kształcenia Zawodowe: Pedagogika i Psychologia. Redaktorami tego rocznika były naprawdę wielkie autorytety naukowe, takie jak prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Jolanta Wilsz oraz profesorowie Ukraińskiej Akademii Nauk Iwan Zazuzin i Nella Nyczkało.
-Co sprawia Pani przyjemność w pracy z dziećmi?
-Przede wszystkim sam kontakt z podopiecznymi. Lubię obserwować jak przychodzą do pierwszej klasy, rosną, rozwijają się, dają poznać się z innej strony. Pokazują swoją samodzielność, zaradność. Kształtu nabierają ich predyspozycje i talenty. W 3 klasie widać to ogromnie. Krystalizują się ich zainteresowania i cechy. Podsumowując, praca z dziećmi to ogromna radość i satysfakcja.
-Co lubi Pani robić w wolnym czasie?
-W wolnym czasie uwielbiam czytać książki, chodzić na długie spacery z moimi psami. Uwielbiam też podróżować oraz poznawać ciekawych ludzi. Zbieram również materiały na nowe artykuły, ale już o innej tematyce.
-Dziękuję Pani za rozmowę. Życzę wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
-Dziękuję
Poznajemy pracę dziennikarza – warsztaty zawodoznawcze dla klas 7
W dn. 16,17 04. 2018 r. odbyły się warsztaty edukacyjne dla klas 7. Uczniowie kl. 7a zwiedzili redakcję,,Echa dnia”, natomiast 7b udała się na wycieczkę do TVP3 Kielce. Siódmoklasiści spotkali znanych kieleckich dziennikarzy w czasie pracy, którzy z pasją opowiadali o swoim zawodzie. Podczas około godzinnej wycieczki młodzież poznała specyfikę pracy zespołu redakcyjnego oraz sposoby pozyskiwania informacji.
Uczniowie z ciekawością ,,podglądali” pracę operatorów, grafików komputerowych, a także charakteryzatorek. Mieliśmy okazję zwiedzić wyposażone w profesjonalny sprzęt studia nagrań, dowiedzieć się jak powstają audycje i newsy, a nawet spróbować swoich sił jako spikerzy telewizyjni i radiowi.
Laureatka I Konkursu Doradztwa Zawodowego
Znamy wyniki I Konkursu Doradztwa Zawodowego,,Mój wymarzony zawód”, który po raz pierwszy odbył się w naszej szkole.
Jury w składzie mgr Ewa Smurzyńska i mgr Teresa Mider, jednogłośnie główną nagrodę przyznało Monice Iwanickiej z kl.III B.
Monika napisała ciekawą rozprawkę nt. swojego wymarzonego zawodu.
1. Oferta zawodów w szkołach województwa świętokrzyskiego na rok szkolny 2018/2019
Kuratorium Oświaty w Kielcach publikuje bazę danych zawierającą wykaz zawodów wraz z danymi teleadresowymi szkół, na które będzie organizowany nabór na rok szkolny 2018/2019 przez technika i branżowe szkoły I stopnia z terenu województwa świętokrzyskiego:
Powyższa baza powstała na podstawie informacji przekazanych przez ww. szkoły w badaniu ankietowym prowadzonym w styczniu 2018 przez Kuratorium Oświaty w Kielcach
Szczegóły strona Kuratorium -/kuratorium.kielce.pl/oferta-zawodow/