Książki też mają wakacje

Konkurs „Mój ex libris”

22 maja odbyło się uroczyste podsumowanie IV Międzyszkolnego Konkursu Bibliotecznego „Mój ex libris” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowała Monika Iwanicka z kl. III B gimnazjum, która została przygotowana przez p. Teresę Mider i p. Ewelinę Kowalską. Uczennica otrzymała wyróżnienie, co jest dużym sukcesem, ponieważ do konkursu zgłoszono ok. 150 ex librisów. Na uwagę zasługuje fakt, że wystawa  nagrodzonych i wyróżnionych prac będzie prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Galeria zdjęć

Wystawa plakatów kl. 7b „Jak efektywnie wykorzystać czas”

Ciekawe prace siódmoklasistów wykonane po lekcji doradztwa zawodowego zainspirowały Panie Bibliotekarki T.Mider i E. Kowalską, zajmujące się na co dzień dekoracjami naszej szkoły. Powstała kolejna efektowna gazetka. Na prezentowanych plakatach dominują kolory żółty i niebieski kojarzące się z latem i wakacjami.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy. Uczniom kl. 7b gratulujemy pomysłów.

Spotkanie z aktorem w naszej szkole

 „Świat jest teatrem, aktorami ludzie”

W dniu 14 maja w naszej szkole gościł znany kielecki aktor Dawid Żłobiński. Pan Dawid jest absolwentem PWST w Krakowie, ma na swoim koncie niezliczoną ilość ról teatralnych i filmowych. Ponadto aktor wielokrotnie otrzymał nagrodę Dziką Różę – wyraz szczególnej sympatii widzów. Prywatnie jest mężem aktorki Beaty Pszenicznej i ojcem 9-letniej Bogny, która także występuje na scenie Teatru im. S.Żeromskiego w Kielcach. Nasz gość z pasją, w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał o swojej pracy w teatrze. Odpowiadał na liczne pytania uczniów naszej szkoły. Spotkanie upłynęło w niezwykle serdecznej atmosferze. W roli prowadzących świetnie spisali się Aleksandra Gawryjołek z klasy 7b i Jakub Osobiński z klasy 7 a. Niezapomniane wrażenie wywarła wystawa przedstawiająca historię teatru od antyku do współczesności oraz prywatna kolekcja masek weneckich Pań: Teresy Mider i Eweliny Kowalskiej. Organizatorkami spotkania były: Ewa Smurzyńska, Teresa Mider i Ewelina Kowalska.

Galeria zdjęć

KONKURS BIBLIOTECZNY

 

ZBIÓRKA DARÓW KSIĄŻKOWYCH

 

Zachęcamy czytelników naszej biblioteki do wyzbywania się nieużytecznych już książek z domu (lektur i nie tylko). Przyjdź i oddaj bibliotece swoje książki w darze! Dary książkowe zostaną włączone do zbiorów biblioteki. Prosimy aby przekazywane książki były w dobrym stanie.

Zapraszamy!

BIBLIOTEKA  SZKOLNA

 

ogłasza kolejną edycję wyborów Czytelnika Roku zostań 

CZYTELNIKIEM ROKU 2017/2018!

Tytuł przyznaje bibliotekarz!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Dnia 27.11.2017 r. nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły: p. Teresa Mider oraz p. Ewelina Kowalska zorganizowały „Poranek z Pluszowym Misiem” oraz piękne wystawy i prezentacje książek w ramach „Dnia Pluszowego Misia”. Uroczystość przeznaczona była dla klas: „0” oraz 1-3 szkoły podstawowej, a przygotowali ją uczniowie klasy III B (Bartosz Chudzicki i Tomasz Orkisz) i III A (Bartłomiej Krzemiński) gimnazjum oraz uczennice klasy 5 a. Na początku gimnazjaliści przedstawili krótką historię pluszowego misia i jego święta. Następnie uczennice klasy 5 zaprezentowały wiersze o niedźwiadkach. Uwieńczeniem imprezy był quiz sprawdzający wiedzę dzieci na temat misiów. Największą atrakcją uroczystości okazał się jednak WIELKI MIŚ, który  podbił serca wszystkich milusińskich i który zabawiał uczniów również na przerwach. Oczywiście tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoim ulubionymi pluszakami.

W ramach zorganizowanego przez bibliotekę szkolną „Dnia Pluszowego Misia” świetlica szkolna przygotowała dla swoich podopiecznych konkurs plastyczny. Polegał on na wypełnieniu konturów pluszaka wydzieranką z kolorowego papieru. Dzieci chętnie przystąpiły do konkursu i w niedługim czasie zgromadziliśmy wiele pięknych prac. Najładniejsze z nich  zostały nagrodzone.

Galeria zdjęć

Z wizytą w WBP

 

20.10. 2017 r. uczniowie klasy 4 a wraz z nauczycielami: p. Katarzyną Milewską oraz p. Eweliną Kowalską odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach.  Celem wizyty było zwiedzenie  gmachu biblioteki, zapoznanie się ze zbiorami  oraz procedurą wypożyczania księgozbioru i materiałów audiowizualnych.

Galeria zdjęć

Biblioteka na Europejskich Dniach Dziedzictwa…

 

15.09.2017 r.  uczennice kl. II B gimnazjum (Agnieszka Góra, Anna Hachulska, Julia Rózga, Maria Stachurska i Aleksandra Sularz) wraz z  p.  Eweliną Kowalską reprezentowały naszą szkołę podczas otwarcia wystawy „Prawda czasu – prawdą obrazu. Człowiek twórcą czy niszczycielem krajobrazu?” oraz na wykładzie dr. Andrzeja Przychodniego pt.  „Świętokrzyski krajobraz kulturowy – próba charakterystyki”. Uroczystość odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach w ramach 25.  Europejskich Dni Dziedzictwa 2017.

 

Regulamin biblioteki i czytelni

 

Prawa i warunki korzystania z wypożyczalni

  1. Biblioteka szkolna udostępnia zbiory uczniom, nauczycielom, pracownikom administracyjnym szkoły oraz rodzicom uczniów naszej szkoły w czasie określonym harmonogramem pracy biblioteki.
  2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  3. Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy uczniowie, którzy dobrze opanowali technikę czytania.
  4. W bibliotece należy zachowywać się spokojnie i cicho, mówić szeptem i nie przeszkadzać innym.
  5. W bibliotece obowiązuje zakaz palenia tytoniu, spożywania posiłków i picia napojów.
  6. Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie, uszkodzenie lub poplamienie wypożyczonych książek.
  7. Do końca maja każdego roku szkolnego wszystkie książki, wypożyczone z biblioteki, powinny być zwrócone.
  8. W uzasadnionym przypadku bibliotekarz może zażądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.

Wypożyczenie książek

  1. Czytelnik może wypożyczać książki tylko na swoje nazwisko.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na dwa tygodnie.
  3. Uczeń, u którego panuje choroba zakaźna, nie może korzystać z biblioteki.
  4. Książki, wypożyczonej na swoje nazwisko nie można przekazywać osobom trzecim.

Poszanowanie książek

  1. Czytelnik szanuje i dba o wypożyczone książki.
  2. Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę. Jeśli odkupienie książki jest niemożliwe, powinien oddać inną, wskazaną przez bibliotekarza.

Współpraca biblioteki szkolnej

  1. Biblioteka szkolna współpracuje z innymi bibliotekami poprzez: lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze i plastyczne, spotkania z czytelnikami.
  2. Biblioteka szkolna współpracuje z nauczycielami i wychowawcami naszej szkoły poprzez realizację ścieżki międzyprzedmiotowej- czytelniczej i medialnej.

Regulamin czytelni

  1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz rodzice uczniów naszej szkoły, zapisani do biblioteki.
  2. Do czytelni należy wchodzić spokojnie, z czystymi rękami i bez jedzenia.
  3. W czytelni obowiązuje cisza.
  4. Korzystający z czytelni wpisuje do Księgi Obecności swoje imię, nazwisko i klasę.
  5. W czytelni można korzystać ze zbiorów wypożyczalni, czasopism i księgozbioru podręcznego.
  6. Czasopism nie można wynosić poza czytelnię.
  7. Czasopisma odkłada się na ustalone miejsce.

Zadania nauczyciela – bibliotekarza

  1. Udostępnianie książek i innych źródeł informacji.
  2. Tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
  3. Rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się.
  4. Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.