Książki też mają wakacje
Konkurs „Mój ex libris”
22 maja odbyło się uroczyste podsumowanie IV Międzyszkolnego Konkursu Bibliotecznego „Mój ex libris” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowała Monika Iwanicka z kl. III B gimnazjum, która została przygotowana przez p. Teresę Mider i p. Ewelinę Kowalską. Uczennica otrzymała wyróżnienie, co jest dużym sukcesem, ponieważ do konkursu zgłoszono ok. 150 ex librisów. Na uwagę zasługuje fakt, że wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac będzie prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Wystawa plakatów kl. 7b „Jak efektywnie wykorzystać czas”
Ciekawe prace siódmoklasistów wykonane po lekcji doradztwa zawodowego zainspirowały Panie Bibliotekarki T.Mider i E. Kowalską, zajmujące się na co dzień dekoracjami naszej szkoły. Powstała kolejna efektowna gazetka. Na prezentowanych plakatach dominują kolory żółty i niebieski kojarzące się z latem i wakacjami.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy. Uczniom kl. 7b gratulujemy pomysłów.
Spotkanie z aktorem w naszej szkole
„Świat jest teatrem, aktorami ludzie”
W dniu 14 maja w naszej szkole gościł znany kielecki aktor Dawid Żłobiński. Pan Dawid jest absolwentem PWST w Krakowie, ma na swoim koncie niezliczoną ilość ról teatralnych i filmowych. Ponadto aktor wielokrotnie otrzymał nagrodę Dziką Różę – wyraz szczególnej sympatii widzów. Prywatnie jest mężem aktorki Beaty Pszenicznej i ojcem 9-letniej Bogny, która także występuje na scenie Teatru im. S.Żeromskiego w Kielcach. Nasz gość z pasją, w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał o swojej pracy w teatrze. Odpowiadał na liczne pytania uczniów naszej szkoły. Spotkanie upłynęło w niezwykle serdecznej atmosferze. W roli prowadzących świetnie spisali się Aleksandra Gawryjołek z klasy 7b i Jakub Osobiński z klasy 7 a. Niezapomniane wrażenie wywarła wystawa przedstawiająca historię teatru od antyku do współczesności oraz prywatna kolekcja masek weneckich Pań: Teresy Mider i Eweliny Kowalskiej. Organizatorkami spotkania były: Ewa Smurzyńska, Teresa Mider i Ewelina Kowalska.
KONKURS BIBLIOTECZNY
ZBIÓRKA DARÓW KSIĄŻKOWYCH
Zachęcamy czytelników naszej biblioteki do wyzbywania się nieużytecznych już książek z domu (lektur i nie tylko). Przyjdź i oddaj bibliotece swoje książki w darze! Dary książkowe zostaną włączone do zbiorów biblioteki. Prosimy aby przekazywane książki były w dobrym stanie.
Zapraszamy!
BIBLIOTEKA SZKOLNA
ogłasza kolejną edycję wyborów Czytelnika Roku zostań
CZYTELNIKIEM ROKU 2017/2018!
Tytuł przyznaje bibliotekarz!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dnia 27.11.2017 r. nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły: p. Teresa Mider oraz p. Ewelina Kowalska zorganizowały „Poranek z Pluszowym Misiem” oraz piękne wystawy i prezentacje książek w ramach „Dnia Pluszowego Misia”. Uroczystość przeznaczona była dla klas: „0” oraz 1-3 szkoły podstawowej, a przygotowali ją uczniowie klasy III B (Bartosz Chudzicki i Tomasz Orkisz) i III A (Bartłomiej Krzemiński) gimnazjum oraz uczennice klasy 5 a. Na początku gimnazjaliści przedstawili krótką historię pluszowego misia i jego święta. Następnie uczennice klasy 5 zaprezentowały wiersze o niedźwiadkach. Uwieńczeniem imprezy był quiz sprawdzający wiedzę dzieci na temat misiów. Największą atrakcją uroczystości okazał się jednak WIELKI MIŚ, który podbił serca wszystkich milusińskich i który zabawiał uczniów również na przerwach. Oczywiście tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoim ulubionymi pluszakami.
W ramach zorganizowanego przez bibliotekę szkolną „Dnia Pluszowego Misia” świetlica szkolna przygotowała dla swoich podopiecznych konkurs plastyczny. Polegał on na wypełnieniu konturów pluszaka wydzieranką z kolorowego papieru. Dzieci chętnie przystąpiły do konkursu i w niedługim czasie zgromadziliśmy wiele pięknych prac. Najładniejsze z nich zostały nagrodzone.
Z wizytą w WBP
20.10. 2017 r. uczniowie klasy 4 a wraz z nauczycielami: p. Katarzyną Milewską oraz p. Eweliną Kowalską odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Celem wizyty było zwiedzenie gmachu biblioteki, zapoznanie się ze zbiorami oraz procedurą wypożyczania księgozbioru i materiałów audiowizualnych.
Biblioteka na Europejskich Dniach Dziedzictwa…
15.09.2017 r. uczennice kl. II B gimnazjum (Agnieszka Góra, Anna Hachulska, Julia Rózga, Maria Stachurska i Aleksandra Sularz) wraz z p. Eweliną Kowalską reprezentowały naszą szkołę podczas otwarcia wystawy „Prawda czasu – prawdą obrazu. Człowiek twórcą czy niszczycielem krajobrazu?” oraz na wykładzie dr. Andrzeja Przychodniego pt. „Świętokrzyski krajobraz kulturowy – próba charakterystyki”. Uroczystość odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa 2017.
Regulamin biblioteki i czytelni
Prawa i warunki korzystania z wypożyczalni
- Biblioteka szkolna udostępnia zbiory uczniom, nauczycielom, pracownikom administracyjnym szkoły oraz rodzicom uczniów naszej szkoły w czasie określonym harmonogramem pracy biblioteki.
- Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
- Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy uczniowie, którzy dobrze opanowali technikę czytania.
- W bibliotece należy zachowywać się spokojnie i cicho, mówić szeptem i nie przeszkadzać innym.
- W bibliotece obowiązuje zakaz palenia tytoniu, spożywania posiłków i picia napojów.
- Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie, uszkodzenie lub poplamienie wypożyczonych książek.
- Do końca maja każdego roku szkolnego wszystkie książki, wypożyczone z biblioteki, powinny być zwrócone.
- W uzasadnionym przypadku bibliotekarz może zażądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.
Wypożyczenie książek
- Czytelnik może wypożyczać książki tylko na swoje nazwisko.
- Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na dwa tygodnie.
- Uczeń, u którego panuje choroba zakaźna, nie może korzystać z biblioteki.
- Książki, wypożyczonej na swoje nazwisko nie można przekazywać osobom trzecim.
Poszanowanie książek
- Czytelnik szanuje i dba o wypożyczone książki.
- Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę. Jeśli odkupienie książki jest niemożliwe, powinien oddać inną, wskazaną przez bibliotekarza.
Współpraca biblioteki szkolnej
- Biblioteka szkolna współpracuje z innymi bibliotekami poprzez: lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze i plastyczne, spotkania z czytelnikami.
- Biblioteka szkolna współpracuje z nauczycielami i wychowawcami naszej szkoły poprzez realizację ścieżki międzyprzedmiotowej- czytelniczej i medialnej.
Regulamin czytelni
- Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz rodzice uczniów naszej szkoły, zapisani do biblioteki.
- Do czytelni należy wchodzić spokojnie, z czystymi rękami i bez jedzenia.
- W czytelni obowiązuje cisza.
- Korzystający z czytelni wpisuje do Księgi Obecności swoje imię, nazwisko i klasę.
- W czytelni można korzystać ze zbiorów wypożyczalni, czasopism i księgozbioru podręcznego.
- Czasopism nie można wynosić poza czytelnię.
- Czasopisma odkłada się na ustalone miejsce.
Zadania nauczyciela – bibliotekarza
- Udostępnianie książek i innych źródeł informacji.
- Tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
- Rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się.
- Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.