W dn. 4 – 6.06 klasa 1b pod opieką p. Moniki Kaczmarek i p. Anny Stelmaszczyk, była na zielonej szkole. Pierwszego dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w gospodarstwie agroturystycznym „Pytlówka”. Dowiedziały się tam m.in. co przechowuje się w stodole, jak wygląda pług i brona oraz dlaczego stonka jest szkodnikiem. Właściciel, Pan Michał Sokalski, pozwolił uczestnikom pojeździć na kucyku Basi, nakarmić kury, a nawet wydoić kozę. Na koniec pierwszoklasiści wykonali piękne magnesy, a w nagrodę wszyscy mogli poszaleć w bawialni i na placu zabaw.  Drugiego dnia dzieci wyruszyły na szlak w Góry Świętokrzyskie. Sympatyczna przewodnik pani Ewa poprowadziła małych turystów na Św. Krzyż, a następnie Drogą Królewską do Nowej Słupi. Tam dzieci kupiły pamiątki i zjadły lody. W bazie noclegowej Tarczku, po pysznym obiedzie, uczniowie mogli pobawić się ze sobą w piaskownicy, pograć w piłkę lub poskakać na trampolinie. Wieczorem było ognisko, a potem wszyscy oglądali swoich kolegów w pokazie karate oraz występach tanecznych. W ostatnim dniu dzieci zwiedziły kopalnię krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich oraz własnoręcznie wykonywały ozdoby i narzędzia rodem z epoki kamienia łupanego. Mali uczestnicy świetnie poradzili sobie podczas tej prawdziwej Szkoły Życia. Zwalczyli w sobie tęsknotę za domem i pokazali, że stać ich naprawdę na wiele.