pod hasłem  „ Odkrywamy tajemnice warstwowej budowy lasu”

5 listopada 2014 r w naszej szkole odbyła się już XV edycja Rambitu przyrodniczego dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej zorganizowana przez Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach. Nasza szkoła już od kilku lat gości w swoich murach uczniów edukacji wczesnoszkolnej ze szkół podstawowych z Kielc i wielu gmin województwa świętokrzyskiego. Przygotowaniem wspaniałej dekoracji i poczęstunku jak co roku zajęli się nasi nauczyciele opiekunowie Szkolnego Koła LOP: p. Maria Paduszyńska, p. Grażyna Romaniec i p. Monika Kaczmarek. W konkurencjach wiedzowych i sportowych wzięło udział 12 szkół. Każda szkołę reprezentowały 6-osobowe ekipy. Trzy osoby walczyły o miano najlepszych w konkurencjach sportowych, trzy osoby musiały wykazać się wiedzą dotyczącą znajomości warstwowej budowy lasu. Wśród punktowanych konkurencji znalazły się:

• Konkursy słowne: zgaduj zgadula, ekologiczne koło fortuny.
  • Konkursy graficzne: rebusy, łączenie obrazków, wykonanie plakatu pt. „ Warstwy lasu”

Okazało się, że mali przyrodnicy doskonale orientują się jakie zwierzęta żyją w ściółce, runie, podszycie i koronach drzew, rozpoznają drzewa i krzewy, przyporządkowują rośliny i zwierzęta do poszczególnych warstw. Oprócz punktów za wiedzę, każda drużyna mogła zdobyć  punkty w konkurencjach sportowych. Konkurs uatrakcyjnił pyszny poczęstunek oraz występ  animatorów, którzy rozbawili i roztańczyli małych oraz dużych uczestników imprezy.

Rywalizacja jak co roku była zacięta i wyrównana, ale na podium mogły stanąć tylko 3 drużyny. I miejsce zdobyła  SP Nr 18, II miejsce SP NR 32, a III miejsce SP Nr 25, IV miejsce SP Nr 19 . Nasza szkoła zajęła 5 miejsce. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody, a dla każdej szkoły LOP przygotował zestaw cennych plansz. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć dzieci wróciły się do domów, a nasi nauczyciele zmęczeni, ale zadowoleni udali się na zasłużony odpoczynek.