Rozmowę przeprowadził Jakub Osobiński z kl. 7a

Pani mgr Małgorzata Banaczkowska pracuje od wielu lat w naszej szkole jako nauczycielka klas 1-3. Zawsze uśmiechnięta, zaangażowana w pracę, życzliwa i niezwykle pomocna młodszym dzieciom. Nie wszyscy wiedzą, że w wolnym czasie pani Małgosia ma wiele zainteresowań i współpracowała z wybitnymi autorytetami w dziedzinie doradztwa zawodowego:

-Co zdecydowało, że wybrała Pani zawód nauczyciela?

-Interesujące pytanie, dlatego będzie też ciekawa odpowiedź. Tak naprawdę muszę powiedzieć, że miałam od początku nauki w szkole bardzo dużo szczęścia. Zawsze spotykałam na swojej drodze ludzi miłych, sympatycznych, ale przede wszystkim bardzo dobrych i wartościowych nauczycieli. Najbardziej pamiętam moją pierwszą nauczycielkę z klas początkowych, nazywała się Pani Gierbuszewska, z którą później miałam przyjemność pracować w tej szkole. Zawsze imponowała mi swoją wiedzą i dobrocią. Już wtedy bardzo podobał mi się zawód nauczyciela. Potem byli kolejni wykładowcy, profesorowie w liceum, to oni upewnili mnie w tym przekonaniu, że chciałabym dalej pójść tą drogą. To zawód, który daje dużo satysfakcji oraz szczęścia. Wiedziałam, że praca nauczyciela jest pracą, która zawsze zostaje w sercu wychowanków.

-Skąd wzięła Pani pomysł do napisania publikacji ,,Elementy orientacji zawodowej w nauczaniu wczesnoszkolnym”?

-W ciągu wielu lat współpracowałam z uczelniami. Pomysł tej publikacji zrodził się pod wpływem rozmów z Panią prof. Jolantą Wilsz. Ona zajmowała się tematem zastosowań metod cybernetycznych do rozwiązywania problemów funkcjonowania człowieka w każdej dziedzinie, jest również specjalistką w zakresie poradnictwa zawodowego. Pani prof.  ma bardzo różnorodną działalność naukową, z którą zresztą można się spotkać na stronie internetowej http://www.jolantawilsz.pl W momencie otrzymania propozycji napisania artykułu pt.:,,Elementy orientacji zawodowej w nauczaniu wczesnoszkolnym”, bardzo się ucieszyłam. Temat był ,,na czasie” i warto było go podjąć w tej publikacji.  Zaprezentowane w artykule metody i formy pracy są realizowane właśnie od wielu, wielu lat przez nauczycieli naszej szkoły w klasach 1-3, ponieważ właśnie tutaj, na początku tej edukacji, rozwijamy umiejętności, zainteresowania dzieci, zachęcamy do podejmowania różnych działań. Podopieczni biorą przecież udział w konkursach, na zajęciach technicznych i plastycznych dzieci wykonują różnorodne prace manualne. Chodzimy na wycieczki, aby oglądać i podziwiać niesamowite ,,arcydzieła” innych ludzi. Poznajemy wieloaspektowość działalności zawodowej człowieka, ale jednocześnie uczymy szacunku do każdej pracy. Publikacja, o której mówię, ukazała się w 6 numerze polsko-ukraińskiego rocznika. Wszystkich roczników było dokładnie 15. One dalej są kontynuowane, tylko już pod inną redakcją. Mój ukazał się w 6 numerze rocznika: Kształcenia Zawodowe: Pedagogika i Psychologia. Redaktorami tego rocznika były naprawdę wielkie autorytety naukowe, takie jak prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Jolanta Wilsz oraz profesorowie Ukraińskiej Akademii Nauk Iwan Zazuzin i Nella Nyczkało.

-Co sprawia Pani przyjemność w pracy z dziećmi?

-Przede wszystkim sam kontakt z podopiecznymi. Lubię obserwować jak przychodzą do pierwszej klasy, rosną, rozwijają się, dają poznać się z innej strony. Pokazują swoją samodzielność, zaradność. Kształtu nabierają ich predyspozycje i talenty. W 3 klasie widać to ogromnie. Krystalizują się ich zainteresowania  i cechy. Podsumowując, praca z dziećmi to ogromna radość i satysfakcja.

-Co lubi Pani robić w wolnym czasie?

-W wolnym czasie uwielbiam czytać książki, chodzić na długie spacery z moimi psami. Uwielbiam też podróżować oraz poznawać ciekawych ludzi. Zbieram również materiały na nowe artykuły, ale już o innej tematyce.

-Dziękuję Pani za rozmowę.  Życzę wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

-Dziękuję