Podtrzymując tradycję naszej szkoły, dnia 22 października 2015 roku klasy:  IIIB oraz IIIC wraz z opiekunami udały się do Oświęcimia, do Miejsca Pamięci Auschwitz – Birkenau.

Zbiórka zgodnie z zapowiedzią miała miejsce przed budynkiem szkoły o godzinie 7.30. Punktualnie o godzinie 8.00 autokar był gotowy do drogi. Podróżowaliśmy w gwarze rozmów. Jedni czytali gazety czy książki, inni słuchali muzyki. Wszystkim dopisywał dobry humor i zdrowie.

Bezpiecznie na miejsce dotarliśmy przed 13. Mieliśmy czas, aby przepakować rzeczy, gdyż na teren muzeum nie można wnosić toreb, plecaków większych niż format A4. Spokojnie przeszliśmy przez bramki bezpieczeństwa. Tuż za nimi rozdano nam zestawy: słuchawki i odbiorniki. Wychowawcy  podzielili nas na dwie grupy. Każda otrzymała swojego przewodnika.

IMG_20151022_154500

Rozpoczęliśmy zwiedzanie. Chodziliśmy obozowymi alejkami w pełnej powagi ciszy. Byliśmy wręcz osłupiali, oniemiali tym, co zobaczyliśmy i co słyszeliśmy z ust przewodniczki. Pełni wzruszenia oglądaliśmy celę św. Maksymiliana Marii Kolbe. Pod Ścianą Straceń oddaliśmy hołd pomordowanym, zagłodzonym, zagazowanym więźniom hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy krótka modlitwę.

Następnie przejechaliśmy do Auschwitz II – Birkenau. Tu poznaliśmy zasady hitlerowskiej selekcji przywożonej w cielęcych wagonach ludności. Oglądaliśmy barak dziecięcy. Z trwogą patrzyliśmy na ruiny wysadzonych w powietrze komór gazowych.

Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz – Birkenau była dla nas ogromnym przeżyciem, egzaminem z dojrzałości i wielką nauką historii  – Galeria zdjęć