10 listopada 2016 roku w ramach edukacji patriotycznej pt.” Wychowanie przez pamięć” uczniowie naszej szkoły z klas III”a” i III” b” pod opieką  Pani Renaty Długosz, Doroty Piazdeckiej i Jolanty Szymak uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia.

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Zwiedzaliśmy tam Dzielnicę żydowską Kazimierz . Dzisiaj krakowski Kazimierz to druga po starym mieście najczęściej odwiedzana część Krakowa. Zwiedziliśmy Starą Synagogę ( najstarsza w Polsce , mieszcząca muzeum judaistyczne) , synagogę Remuh i cmentarz żydowski. Spacerując po wąskich uliczkach odwiedziliśmy ulicę Szeroką i Plac Nowy. Po poznaniu kultury żydowskiej     i jej dorobku udaliśmy się w dalszą część wycieczki – tym razem do największego obozu zagłady z czasów      II Wojny Światowej Auschwitz – Birkenau.

KL Auschwitz – Birkenau był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tu 1,1 mln mężczyzn , kobiet i dzieci. To tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B , tu mordowano masowe transporty Żydów zwożone z całej podbitej Europy ,tu wreszcie prowadzono zbrodnicze eksperymenty pseudo medyczne na więźniach .

Pełni wiedzy, emocji i wrażeń opuściliśmy muzeum w Oświęcimiu z głębokim przekonaniem Oby Nigdy Więcej to się nie powtórzyło !’