W dniu 16 września 2018 odbyła się uroczystość poświęcona kielczanom i harcerzom zamordowanym przez Niemców w latach 1940-1944, na terenie kompleksu leśnego w okolicach Baranówka.

Msza św. polowa została odprawiona przy Pomniku Straceń w lesie, nieopodal grobu zamordowanego przez Niemców 16-letniego Wojtka Szczepaniaka. Mszę Świętą poprowadził Proboszcz i księża parafii Chrystusa Króla na Baranówku. Uczestniczyli w niej: przedstawiciele Wojewody, Prezydenta Miasta Kielce, IPN, coraz mniej liczni kombatanci,  a także delegacje jednostek wojskowych, policji, służb mundurowych, harcerzy i szkoły ze swoimi sztandarami, w tym reprezentacja naszej szkoły (Pani Dyrektor Elżbieta Dudała oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 26).  Uroczystość prowadził Pan Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, a słowo wstępne wygłosił Pan Marek  Maciągowski – dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem mgr Dariusza Orkisza przedstawili program artystyczny połączony z śpiewem pieśni patriotycznych.

Po mszy reprezentacja naszej szkoły oraz grupa harcerzy złożyła wieniec i zapaliła znicze pod Pomnikiem Straceń oraz na grobie Wojtka Szczepaniaka.

Delegacja Szkoły Podstawowej nr 9 (uczniowie klasy 6a i 6b wraz z wychowawcami i panią Wicedyrektor Anną Hajduk) złożyła również kwiaty i zapaliła znicze na grobie Wojtka Szczepaniaka na Cmentarzu Starym.