Dnia 18.05 2018 r. uczniowie klasy IIB wraz z opiekunami p.D.Hurkałą i  M.Wojtasik wzięli udział w Międzyszkolnym Rajdzie Pieszym Szlakiem płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” I Oddziału Wybranieccy zorganizowanym w ramach projektu edukacyjnego przez Szkołę Podstawową w Daleszycach. To kolejna edycja rajdu, w której uczestniczyły szkoły zrzeszone w Stowarzyszeniu Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej. Celem corocznego rajdu jest upamiętnienie bohaterów narodowych związanych z naszym regionem.

Rajd rozpoczął się od spotkania organizacyjnego w Szkole Podstawowej w  Daleszycach. Następnie udaliśmy się do kościoła św. Michała Archanioła,  gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy AK. Młodzież złożyła wieńce i zapaliła znicze przy pomniku Ruchu Oporu 1939-1945 oraz pod tablicą upamiętniającą płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza”. Następnie wyruszyliśmy na trasę rajdu z miejscowości Niwy i podziwialiśmy piękno krajobrazu tego zakątka Gór Świętokrzyskich. Na przełęczy nad Cisowem odbył się konkurs historyczny, w którym wzięło udział troje reprezentantów naszej szkoły: Julia Jasiak, Natalia Szczepaniak oraz Karol Węgrzyn. Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z pytaniami konkursowymi i wspólnie z innymi uczestnikami wycieczki zajęli pierwsze miejsce! Rajd pieszy zakończył się po przebyciu około 18 km w miejscowości Widełki. Pogoda nam nie sprzyjała, ale wszyscy w  dobrych humorach powróciliśmy do szkoły w Daleszycach, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie rajdu, wręczenie nagród, pamiątkowych dyplomów oraz podziękowań. Na zakończenie śpiewaliśmy wspólnie z innymi uczestnikami rajdu pieśni żołnierskie i partyzanckie. Był to dzień niezapomniany i pełny wrażeń!