Dnia 6 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w seminarium literackim, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 20 w Kielcach. Spotkanie poświęcone było polskim nowelom, a zorganizowane w związku z ogólnopolską akcją Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Trzeba przyznać, że zgromadziło ono liczne grono przedstawicieli kieleckich podstawówek. Młodzież podzielona na trzyosobowe zespoły miała za zadanie przeczytać fragment noweli, a następnie zadać dwa pytania dotyczące lektury.

Zuzanna, Miłosz oraz Antonii – uczniowie klasy 8”b” – zaprezentowali fragment utworu Marii Konopnickiej pt. ”Dym”. Następnie zadali pozostałym uczestnikom dwa pytania:

1. Co wyrwało wdowę z zadumy?
  2. Jakie modlitwy odmawiał przed snem Marcyś?

Pierwsze z nich okazało się trudne dla słuchających. Po dłuższej chwili jeden z zespołów poprawnie na nie odpowiedział.

Dodatkowo podkreślić należy, że Antonii dzielnie rywalizował o laur uważnego słuchacza. Odpowiadał na szczegółowe pytania zespołów czytających. Wykazał się ogromną umiejętnością uważnego słuchania i ostatecznie zajął zaszczytne drugie miejsce.

Pierwsze Narodowe Czytanie kieleckich podstawówek zakończyło się słodkim poczęstunkiem.