” Dawno, dawno temu na Zamku Królewskim w Chęcinach przebywała królowa Bona, żona króla Zygmunta Starego. Kiedy opuściła twierdzę, kazała załadować swoje skarby na 24 wozy i przeprawić się z nimi przez rzekę Nidę na wysokości dzisiejszej wsi Mosty. Niestety podczas przeprawy część bogactw przepadła na dobre w nurcie rzeki, a od tej pory duch Bony nawiedza ruiny zamku nocami w ich poszukiwaniu „.

Tę legendę oraz inne ciekawostki o usłyszeli uczniowie klasy 1a, gdy wraz z przewodnikiem świętokrzyskim Dominikiem Kowalskim zwiedzali Chęciny. We wtorek 15 czerwca, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, mieli okazję sprawdzić swoją kondycję podczas wspinaczki na Zamek Królewski , a właściwie jego zabytkowe ruiny. Mieli tam okazje zobaczyć m.in. Skarbiec i Kaplicę oraz podziwiać piękną okolicę z wieży widokowej. Były też inne atrakcje: strzelanie z armat i tańce średniowieczne.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Była okazją, nie tylko do poznania ciekawej historii naszego kraju i regionu, ale też do wspólnej zabawy i integracji.