„Miłość do książek to prezent na całe życie” – pod takim hasłem odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej w bibliotece szkolnej dla klas pierwszych. Wszystko w ramach projektu „Mała książka-wielki człowiek”, realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Kolejny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury, zarówno czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i odkrywanej samodzielnie – mówią organizatorzy.

Każdy młody czytelnik otrzymał pakiet, w skład którego wchodzą: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów literatury dla dzieci, między innymi Małgorzaty Musierowicz, Anny Onichimowskiej, Janusza Korczaka, Jana Twardowskiego, Doroty Terakowskiej, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców i opiekunów, podpowiadający, jak wspierać dziecko w nauce czytania i zawierający zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki oraz „Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Wyprawki zostały wręczone klasie: 1a, 1b, i 1c w ramach pierwszego spotkania z biblioteką. Uczniowie poznali również zasady zachowywania się w czytelni i bibliotece szkolnej, mieli możliwość wysłuchania wierszyków, które przygotowali nauczyciele-bibliotekarze, posłuchania bajek oraz przeglądali książki i czasopisma znajdujące się w naszej bibliotece.