Wczoraj tj. 11 czerwca klasa 8b wraz ze swoją wychowawczynią Ewą Dziubą oraz opiekunem Pauliną Bednarską wybrała się na wycieczkę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Z Nowej Słupi podążali Szlakiem Królewskim na Święty Krzyż. Na szczyt prowadził dwukilometrowy, niebieski szlak biegnący wschodnim stokiem Łysej Góry. Szlak Królewski, którym podążali uczniowie pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających do relikwii Krzyża Świętego. Przed laty szli tędy między innymi: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną czy Michał Korybut Wiśniowiecki, którego ciało można oglądać w kryptach kościoła.

Uczniowie podążając szlakiem mogli zobaczyć jeden z najokazalszych drzew – „Buk Jagiełły” rosnący nieopodal szlaku. Wchodząc na wyższe partie stąpali po coraz starszych i większych skałach piaskowca kwarcytowego. Pokonując kolejne odcinki szlaku mieli możliwość obserwowania pierwotnej Puszczy Jodłowej. Wchodząc na szczyt Świętego Krzyża uczniowie mijali miedzy innymi: fragment kopca kamiennego poświęconego A. Czartoryskiemu, Grotę Matki Boskiej czy kapliczkę „Dąbrówki”.

Na szczycie zwiedzali klasztor, modlili się przy relikwiach Krzyża Świętego, w podziemiach bazyliki oglądali szczątki zakonników, powstańców styczniowych oraz wspomnianego już Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Najodważniejsi podziwiali piękno Gór Świętokrzyskich z wieży kościoła.

To był naprawdę bardzo udany dzień 🙂