Wracamy do szkoły po wakacjach z energią i zapałem! Jesteśmy Tropicielami wiedzy i odkrywcami świata wokół nas. Zapraszamy na stronę naszej kroniki.

Klasa II a postanowiła spisać zasady, które pomogą im współpracować w czasie nowego roku szkolnego. Zrobiła piękny plakat. Wszystkie dzieci po zakończonej pracy przeczytały KODEKS KLASOWY jeszcze raz i złożyły podpiy. Obiecały, że będą starały się go przestrzegać przez cały rok. Życzymy wytrwałości.

Uczniowie klasy IIa na lekcji plastyki wykonali Odznakę Wzorowego Pieszego. Każde dziecko musi znać i stosować zasady przechodzenia przez jezdnię. Jest to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa.

25 września 2020,klasa 2a uczestniczyła w akcji ekologicznej Sprzątanie Świata pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!” Uczniowie klasy 2a włączyli się do wspólnego sprzątania. Porządkowanie terenów wokół szkoły zostało poprzedzone zajęciami edukacyjnymi utrwalającymi pojęcia związane z systemem segregacji odpadów, ich recyklingiem i utylizacją. Udział w akcji podnosi świadomość ekologiczną uczniów, zmieniania indywidualne nawyki.

KRYSTALIZACJA SOLI

Uczniowie klasy wykonali eksperyment, który wymagał wiele cierpliwości, ponieważ trwał 3 tygodnie i jeszcze trwa.

Wykorzystali w tym celu:

• sól
  • wodę
  • słoik
  • patyczek
  • sznurek

Tak opisali przebieg eksperymentu mającego na celu wyhodowanie kryształków.

• Do ciepłej wody dodałem sól kuchenną i mieszałem. W pewnym momencie, mimo mieszania, sól już nie chciała się rozpuszczać i powstał wtedy roztwór nasycony.
  • Roztwór wlałem do słoika.
  • Do patyczka przywiązałem sznurek.
  • Patyczek położyłem na słoiku tak, aby nitka dotykała dna słoiczka.
  • Odstawiłem słoik.

3. Wyniki doświadczenia

• Po kilku dniach na sznurku pojawił się małe kryształki.
  • W ciągu następnych dni kryształki rosły.
  • Po około 3 tygodniach woda  częściowo wyparowała, a osad znajdował się na sznurku i słoiku.

4. Wnioski

• Podczas parowania wody ze słoika sól ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz nitce.
  • Krystalizacja przebiegała w ciepłym pomieszczeniu, kryształy są małe
  • Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.
  •  Czekamy i obserwujemy.

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Koniec tygodnia upłynął klasie na przygotowaniach do Światowego Dnia Drzewa :). Uczniowie z dumą prezentują swoje prace wykonane podczas lekcji. Trzeba przyznać, że drzewa w jesiennym wydaniu prezentują się wyjątkowo.

PORTRETY WARZYWNE I OWOCOWE

Już wszystko wiemy o warzywach i owocach: o ich wartościach odżywczych, codziennym spożywaniu i korzystnym wpływie na rozwój naszego organizm. Dzieci z klasy drugiej wykonywały portrety warzywne z pomocą rodziców . Zobaczcie.

Projekt edukacyjny „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.

„CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI” jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. W rok szkolnym 2020/2021 projekt realizowany będzie przez uczniów klasy II a.

Projekt opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto formuła projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur, uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska.