Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali wystawę oraz gazetkę ścienną z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
BÓG, HONOR, OJCZYZNA – dewiza Wojska Polskiego stanowiąca idealistyczne ujęcie wierności państwu.
Co roku 11 listopada wywieszamy flagi, organizowane są marsze i obchody, a w mediach mówi się o Piłsudskim. Ten rok zapewne będzie inny pod względem świętowania, nie zapomnijmy jednak o tym Ważnym Dniu.
Polska na 123 lata zniknęła z map, jednak Polacy nie zapomnieli swojego języka, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju.
Józef Piłsudski
(1867-1935)
Piłsudski bezzwłocznie przystąpił do działań dotyczących polskiego państwa. Przede wszystkim spotkał się z przedstawicielami Rady Regencyjnej, by omówić niezbędne decyzje dla funkcjonowania Rzeczpospolitej. Konsekwencją tego spotkania było przekazanie mu władzy.
„Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa”
Polska odzyskała niepodległość jako kraj dumny, prowadzony przez wybitnych przywódców politycznych – Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.