Nauczyciele – bibliotekarze przygotowali wystawę oraz gazetkę ścienną z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Ojcowie niepodległej Polski

BÓG, HONOR, OJCZYZNA – dewiza Wojska Polskiego stanowiąca idealistyczne ujęcie wierności państwu.

Co roku 11 listopada wywieszamy flagi, organizowane są marsze i obchody, a w mediach mówi się o Piłsudskim. Ten rok zapewne będzie inny pod względem świętowania, nie zapomnijmy jednak o tym Ważnym Dniu.

Bądź dumny, że jesteś Polakiem!

Polska na 123 lata zniknęła z map, jednak Polacy nie zapomnieli swojego języka, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju.

Józef Piłsudski

(1867-1935)

Piłsudski bezzwłocznie przystąpił do działań dotyczących polskiego państwa. Przede wszystkim spotkał się z przedstawicielami Rady Regencyjnej, by omówić niezbędne decyzje dla funkcjonowania Rzeczpospolitej. Konsekwencją tego spotkania było przekazanie mu władzy.

„Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa”

Polska odzyskała niepodległość jako kraj dumny, prowadzony przez wybitnych przywódców politycznych – Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

PAMIĘTAMY